Zorunlu aşı uygulamasına ilişkin mevzuat çalışması yapılacak

Zorunlu aşı uygulamasına ilişkin mevzuat çalışması yapılacak

Sağlık Bakanlığından, Anayasa Mahkemesinin kararı çerçevesinde mevzuat çalışması başlatıldığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığınca, Anayasa Mahkemesinin kararı çerçevesinde zorunlu aşı uygulamasıyla ilgili mevzuat çalışması başlatıldı.

Bakanlıktan, medyada "Zorunlu Aşı Bilmecesi" ve "Aşı Davasına Nokta" başlıklarıyla yayımlanan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.
 
Aşılamanın bireyin sağlığıyla birlikte tüm toplumun da sağlığını koruyan önleyici bir sağlık tedbiri olduğu ifade edilen açıklamada, dünyada ve Türkiye'de aşılama çalışmalarıyla hastalıkların kontrolünde büyük başarılar kazanıldığı vurgulandı.
 
Açıklamada, daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığının 1977'den itibaren tamamen yok edildiğine işaret edilerek hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmadığı ve aşılamanın durdurulduğu aktarıldı.
 
"17 yıldır çocuk felci vakasının görülmüyor"
 
Türkiye'de başarılı aşılama çalışmaları sayesinde 17 yıldır çocuk felci vakasının görülmediği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Ayrıca yeni doğan tetanosu 2009'da elimine edilmiş, kızamık vaka sayılarında da önemli düşüşler sağlanmıştır. Aşı uygulamasıyla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi 11 Kasım 2015'te bir karar almıştır. Söz konusu kararda, zorunlu aşı uygulamalarına ilişkin müdahalelerin özel hayata saygı hakkını ihlal etmemekle birlikte Anayasa'nın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine oy çokluğu ile karar verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin söz konusu kararı çerçevesinde Bakanlığımız tarafından konuyla ilgili mevzuat çalışması başlatılmıştır."
 
(AA)
 
 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum