Zirai don riskine dayanıklı kayısı yetiştirilecek

Zirai don riskine dayanıklı kayısı yetiştirilecek

Nevşehir’de zirai don riskine dayanıklı kayısı türlerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Gürol Çetin, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl ülke genelindeki kayısı bahçelerinde yaşanan genel don zararından sonra Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı kasaba ve köylerinin yanı sıra Ürgüp, Derinkuyu, Acıgöl, Gülşehir ve Avanos İlçelerinde soğuğa dayanıklı kayısı çeşidi bulma çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hatice Dumanoğlu ve Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelleri tarafından başlatılan çalışmalarda; 2014 yılında yapılan sürveyler neticesinde 43 adet soğuk havaya dayanıklı olduğu düşünülen kayısı türünün tespit edildiği ifade eden Çetin, bunla ilgili olarak yer belirleme ve kalem aşı alma çalışmaları yapıldığını açıkladı.
Çetin: “2015 yılında kayısı ağaçları çiçek açmaya başladığı dönemde tespit edilen 43 adet ağaç çeşitli zamanlarda tekrar sürveyler yapılmak suretiyle Kaliks , Balon, tam çiçek ve çiçek sonu dönemlerinde, küçük meyve döneminde ve olgun meyve döneminde numuneler alınmış, çalışmalar sırasında 10 adet yeni ağaç tespiti yapılmış, tespit edilen ağaçlardan kalem alma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca iri meyveli ve sezon içerisinde geç olgunlaşan (Eylül) kayısı ağaçlarının da tespit çalışmalarına devam etmektedir. 2015 yılında Bahçeli ve Ayvalı Köylerinde tespit edilen 2 ağaçtan çiçek tozu elde etmek için çiçek numuneleri alınmış olup teknik çalışmaları sürdürülmektedir" dedi. 

IHA

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.