Zigana Tüneli'nde ihale tamamlandı

Zigana Tüneli'nde ihale tamamlandı

Bitirildiğinde Türkiye'nin en uzun ikinci tüneli olacak olan Yeni Zigana Tüneli'nin giriş ve çıkışındaki kavşak ve viyadüklere ek olarak, iki adet tahliye dönüşü ve kaçış tünelide planda mevcut.

A+A-

Doğu Karadeniz'i Kafkaslar'a bağlayacak olan Zigana Dağı'nda yapılan dev Zigana Tüneli için ihale tamamlanırken, Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, projenin 2019'da biteceğini açıkladı.

Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan ve Doğu Karadeniz'i Kafkaslar'a, Ortadoğu'ya ve İran'a bağlayan en önemli geçişlerden Zigana Dağı'nda yapımı planlanan 12 bin 900 metre uzunluğundaki yeni Zigana Tüneli Projesi'nde sona gelindi.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın'ın girişimleri neticesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Ekim 2014 tarihli mitingle müjdesini verdiği ve bölge halkında büyük beklenti uyandıran 12.9 km uzunluğundaki çift tüplü yeni Zigana Tüneli'nde ihaleyi kazanan Cengiz İnşaat firmasıyla sözleşme imzalandı.


Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan yeni tünelle ilgili fiıma ve kurum arasında sözleşme imzalanırken yaklaşık 500 milyon liraya mal olan tünelin 3 yıl içerisinde bitirilerek ulaşıma açılması bekleniyor.


Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan ve Doğu Karadeniz'i Orta Doğuya bağlayacak olan Yeni Zigana Tüneli Projesinin kazandırılmasında büyük rol oynayan Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın, proje çok büyük ve meşakkatli.

Gümüşhane tarafından Köstere girişinden itibaren hafif kavisle başlayan tünel yüzde 3'lük eğim ile Trabzon tarafından daha yüksek bir kotta çıkacak.

Akit 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.