Yüzyıllık meslek en parlak dönemini yaşıyor

Yüzyıllık meslek en parlak dönemini yaşıyor

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, yüzyıllık sedef kakmacılığının en güzel günlerini yaşadığını belirterek, “Sedefçiliğin dünyada en güzel tanıtıldığı günlerini yaşıyoruz” dedi.

A+A-

Sedef kakmacılığı denildiğinde dünyada şu anda Gaziantep'in akla geldiğini söyleyen Açık, Gaziantep sedefçiliğin de tel kakmanın bulunmasında etkisinin fazla olduğunu belirtti. Tel kakmacılığının Gaziantep sedefini ayıran en büyük özellik olduğunu söyleyen Açık, “Biz oda olarak Gaziantep sedefçiliğinin tanıtımına önem verdik. Bakır işlemeciliği ve sedef kakmacılığı diye 2010’da coğrafi patentini aldık. Şuan tescilli bizde. Onun için Gaziantep sedefinin dünyada en güzel tanıtıldığı günleri yaşıyoruz” diye konuştu.

Sedefçiliği daha da iyi yerlere getireceklerine inandıklarını söyleyen Açık, "Sedef kakmacılığı dünyada tanımayan bir ülke çok azdır. Onun için çok önemli projeler yaptık. Çok önemli işler yaptık. Tanıtımda yakaladığımız başarı sonrasında dünyanın birçok ülkesinden sipariş alıyoruz. Tanıtım çalışmaları kısa sürede meyvesini vermeye başladı. Uzun yıllar sonra en parlak dönemimizi yaşıyoruz" diye konuştu.
Sedef kakmacılığın Gaziantep olarak tescillendiğine dair belgeyi gösteren Açık, “Biz artık belge ile konuşuyoruz. Bakın sedef kakmacılığın coğrafi işareti de bizde. Biz bunu 2010’da tescilledik. Şimdi bakır işlemeciliği ve sedef kakmacılığı, coğrafi işareti Gaziantep'te. Ancak sedef kakma sanatını daha iyi yerlere taşımamız lazım. Bu bir adımdı. Bu adımı gerçekleştirdik. İkinci adımı ise bu mesleği daha iyi ortamlarda yaparak ileri taşımaktır” şeklinde konuştu. 

IHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.