Alaaddin BAŞAR

Alaaddin BAŞAR

Yazarın Tüm Yazıları >

'Yüzonbir'den 'bir'e iniş

A+A-

“Üç elif ittihad etmezse üç kıymeti var; sırr-ı adediyet ile ittihad etse yüzonbir kıymet alır.” Lem'alar.

“Allah'ın rahmeti cemaat üzerindedir.” Cemaatle kılınan namaza yirmiyedi kat fazla sevap verilmesi bunun en açık göstergesi.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin bu harika vecizesi de, mü'minleri cemaat şuuruna ermeye ve ondan istifade etmeye güzel bir teşvik.

Biz, “yüzonbir” (111) rakamında yer alan üç tane “bir” rakamını okurken birincisine “yüz” diyoruz, ikincisine “on”, üçüncüsüne de “bir.”

Cemaat hâlinde icra edilen bir İslâmî hizmette de şahıslardan birine “yüz”, bir diğerine “on”, üçüncüsüne ise “bir” birimlik vazife düşebilir. Ama o bir birimlik işi yapan şahıs hizmetten çekildiği takdirde, yapılan işin değeri yüzonbirden onbire düşer. (111-11)

Demek ki, o “bir” mevkiinde sadakatla bekleyen şahıs, aslında yüz birimlik hizmet icra etmektedir. “On” birimlik iş yapan arkadaşın da vazifeden çekilmesiyle baştaki “bir” rakamına artık “yüz” denmez, “bir” denir.

Buna göre, hizmetin ileri kademelerinde çalışma lütfuna eren bir insan, yaptığı hizmetleri cemaate borçlu olduğunu unutmayacak, onları küstürdüğü yahut onlardan ayrıldığı takdirde, değerinin yüzden bire düşeceğini bilecektir.

Onlara karşı faziletfuruşluk yerine, tevazu ile, muhabbetle, minnettarlıkla mükellef olduğunu unutmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
5 Yorum