Yüzbinlerce şirket için yarın son gün!

Yüzbinlerce şirket için yarın son gün!

Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca sermayesi, 10 bin liranın altında olan limited şirketler ile 50 bin liranın altında olan anonim şirketlerin sermaye artırımı yapmaları için verilen süre yarın doluyor.

A+A-

İlgili şirketler yarın mesai saati bitimine kadar sermaye artırımı yapmadıkları takdirde dağılmış sayılacak ve şirket kurmak için gereken prosedürleri yeniden geçmek zorunda kalacak.

Konuyla ilgili, AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, şirketlerin sermaye artırımı yapmadıkları takdirde ticari sicillerinin kaydi olarak yok olacağını hatırlattı.

Uygulamanın bir süredir ertelendiğini dile getiren Özdebir, "Şirketlerin kredibilitesi açısından son derece önemli bir uygulama. Bildiğiniz üzere yeni kanun gereği şirketlere web sitesi kurma ve belli bilgileri siteden yayımlama zorunluluğu getiriliyor. Çeşitli teknik imkanlarla da yurt dışındaki kuruluşlardan bu şirketlerin durumları izlenebilecek. Söz konusu şirketlerin, yerli şirketleri incelediğinde sermayeleri konusunda komik rakamlarla karşılaşmaları gerekiyor. Bütün bu açılardan değerlendirildiğinde şirketlerin sermaye artırımını kesinlikle ihmal etmemesi gerekiyor" dedi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci de Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda asgari sermaye tutarlarının anonim şirketlerde 50 bin lira, limited şirketlerde ise 10 bin lira olarak belirlendiğini anımsattı. Kanun yürürlüğe girmeden önce uygulama şeklinin belirlenmesi amacıyla 14 Şubat 2011 tarihinde Türk Ticaret Kanunu'nun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun'un çıkartıldığını hatırlatan Bezci, anılan kanun gereği eski tarihli şirketlere sermayelerini artırmak için 3 yıllık süre tanındığını söyledi.
"Kanun yürürlüğe girmeden önceki tarihte kurulu bulunan anonim ve limited şirketlerin de 14 Şubat 2014 tarihine kadar sermayelerini söz konusu rakamlara yükseltmeleri gerekiyor" diyen Bezci, Odanın resmi web sitesi ve çeşitli ulusal gazete ilanları ile sermaye artırımı konusunun üyelere hatırlatıldığını dile getirdi.

Bezci, "Üye şirketlerimiz kanunda geçen söylemiyle (infisah) etmiş sayılmamaları yani bozulmuş, dağılmış sayılmamaları için bir an önce sermaye artırımlarını yapmaları gerekiyor" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.