1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yüzbinlerce insan göç etmeye hazır
Yüzbinlerce insan göç etmeye hazır

Yüzbinlerce insan göç etmeye hazır

Frontex : "500 bin ile 1 milyon arasında göçmen Libya'dan hareket etmeye hazır"

A+A-

Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı (Frontex) İcra Direktörü Fabrice Leggeri, 500 bin ile 1 milyon arasında kişinin Libya'dan Avrupa'ya doğru hareket etmeye hazır olduğunu söyledi.

Frontex İcra Direktörü Leggeri, İtalya'nın haber ajansı ANSA'ya yaptığı açıklamada, Kaçak göçmen konusunda 2015'in zor bir yıl olacağını vurgulayarak "2015 yılında geçen senekine göre daha zor bir yıl ile karşı karşıya kalacağımıza hazır olmalıyız. Kaynaklarımız, bize 500 bin ile 1 milyon arasında kişinin Libya'dan hareket etmek için hazır olduğunu bildiriyor" dedi.

Libya'daki insan kaçakçılığının arkasında terör örgütü DAİŞ'in olduğu fikrine temkinli yaklaştığını ifade eden Leggeri, ellerinde şu an için bunu destekleyici bir kanıt olmadığını ancak, yasa dışı göç ve buradan oluşabilecek risklerin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

Tekneye bildirilenlerin bazılarının tekneye silah zoruyla bindirildiklerini bildiklerini ancak bunların terörist olup olmadığını bilmediklerini aktaran Frontex icra direktörü, üye devletlerin endişeli olduğunu, bununda şu anda değilse bile gelecekte bir gün olabilir endişesi olduğunu aktardı.

Leggeri, Frontex'in daha fazla operasyon yapması isteniyorsa bunun için üye ülkelerin daha fazla personel, araç ve maddi kaynak ayırması gerektiğini belirterek, "Frontex, bu işin sadece bir parçası. Tek başına bu büyük problemle mücadele etmesi yeterli olmaz. Örneğin; burada üçüncü ülkelerle işbirliğine ihtiyaç var" diye konuştu.

Leggeri'nin açıklamalarına tepki gösteren İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise endişeyi arttırmamak gerektiğini, bunun yerine bu konuyla daha çok meşgul olunması gerektiğini söyledi. Gentiloni, kendilerinin Frontex'ten daha fazla işbirliği beklediklerini de sözlerine ekledi.

Frontex, Kasım 2014'ten bu yana Libya ile İtalya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede "Triton" operasyonunu yönetiyor. Son haftalarda kaçak göçmen teknelerinin alabora olmasıyla yaşanan trajedilerde, Triton'un yetersiz kaldığına yönelik olarak uluslararası örgütlerden gelen eleştiriler artmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.