Yuvacık Barajı'ndan enerji üretilecek

Yuvacık Barajı'ndan enerji üretilecek

İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, HES Projesi ile yılda 14 milyon kilovat elektrik üreteceklerini, çalışmanın yüzde 100 yerli bir üretimle gerçekleştirileceğini bildirdi.

A+A-

Saraç, yaptığı açıklamada, geçen yıl 966 bin ton evsel ve endüstriyel atığın depolanarak bertaraf edildiğini belirtti.
Kocaeli'de her gün bin 600 ton evsel, 200 ton endüstriyel atık üretildiğini, bu atıkların İzmit Solaklar ve Dilovası'ndaki sahalarında bertaraf edildiğini anlatan Saraç, 112.8 milyon lira ciroya ulaşan bir şirket haline geldiklerini, vergi öncesi karların da 30.8 milyon lira olduğunu vurguladı.

İZAYDAŞ'ın 2013 yılında önemli projeler hayata geçirdiğini, Çöp Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi'nin bu projelerin başında yer aldığını dile getiren Saraç, şunları kaydetti:

"Yapımı son aşamaya gelen ikinci önemli ve en büyük proje Hidroelektrik Santrali. Yakında tam anlamıyla faaliyete geçmiş olacak. Bu projemizde Yuvacık Barajı ile Arıtma Tesisi arasındaki kot farkını enerjiye dönüştürecek olan kanal tipi HES Projesi'nde çalışmalar artık tamamlanmak üzere. HES Projesi ile yılda 14 milyon kilovat elektrik üreteceğiz. İşin en güzel tarafı, bu çalışma yüzde 100 yerli bir üretimle gerçekleştiriecek."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.