Yurtdışından hasta getirene yüzde 50 ulaşım desteği

Yurtdışından hasta getirene yüzde 50 ulaşım desteği

Hastaların tarifeli uçak seferiyle Türkiye'ye getirilmesi halinde ulaşım giderleri hasta başına %50 oranında ve en fazla bin doları Bakanlık tarafından ödenecek.

A+A-

Sağlık turizminde yurtdışından getirilen hastalara yönelik destekler, tarifeli ve tarifesiz uçak seferlerine göre yeniden düzenlendi. Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  

İŞTE VERİLEN DESTEKLER
 
Bakanlık ile protokol yapan özel sağlık kuruluşları ya da havayolu şirketleri tarafından hastaların tedavi edilmek üzere tarifeli uçak seferiyle Türkiye'ye getirilmesi halinde uçak veya diğer ulaşım giderleri hasta başına yüzde 50 oranında ve en fazla bin doları, charter seferleriyle Türkiye'ye getirilmesi halinde hasta başına 200 dolarını geçmemek kaydıyla ulaşım giderlerinin tamamı ödenecek. 

SERTİFİKA PROGRAMI

Öte yandan hızla büyüyen sağlık turizminde uzmanlaşmış eğitimcilerin yetiştirilmesi planlanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanacak sertifika programı kapsamında, bu alanda hizmet verecek eğitimciler yetiştirilecek. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda "Türkiye'de ilk defa sağlık turizminin bir sertifika programı olacağını" ifade etti.

500 UZMAN YETİŞTİRİLECEK

Tontuş, konuyla ilgili ayrıca şu bilgileri verdi: "Bu iki basamaklı bir program olacak. Birinci basamakta, eğiticiler eğitilecek. Bu kişiler, ülke genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilmiş toplam 17 hastanede sağlık turizmi temalı çalışmalarda aktif rol alacak. 2016 yılında 500 personelin eğitimlerinin tamamlanması kararı alındı."

583 BİN KİŞİ 'ŞİFA'YA GELDİ

2010 yılında 109 bin yabancı hastanın geldiği Türkiye'de bu rakam 2014 yılında Libya, Irak ve Almanya başta olmak üzere çevre coğrafyadan toplam 583 bin hastaya ulaştı. 

Akşam 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.