Yunanistan göçmenleri zorla geri gönderiyor

Yunanistan göçmenleri zorla geri gönderiyor

HRW, Yunanistan'ın Meriç Nehri üzerinden göçmenleri Türkiye'ye "geri ittiğini" tespit ettiklerini belirterek, Yunan makamları ve AB Komisyonuna soruşturma çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütünden (HRW) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile kara sınırındaki Yunanistan kolluk kuvvetlerinin göçmenleri düzenli olarak geri gönderdiği belirtildi.

Açıklamada, bazı vakalarda güvenlik güçlerinin şiddete başvurduğu ve göçmenlerin eşyalarını tahrip ettiği ifade edildi.

“Makamlar, şiddet ve aşırı güç kullanımı iddialarını da soruşturmalı”

Hem Türkiye'de hem de Yunanistan'da göçmenlerle mülakatlar yapıldığı belirtilen açıklamada, "Yunan makamları, şeffaf, titiz ve tarafsız bir şekilde Yunan polisi ve sınır muhafızlarının dahil olduğu hukuk dışı ve toplu sınır dışı iddialarını ivedilikle soruşturmalı. Makamlar, şiddet ve aşırı güç kullanımı iddialarını da soruşturmalı." çağrısında bulunuldu.

“Herhangi bir suç işlememiş insanlar dövülüp Yunanistan’dan atılıyor”

Açıklamada ayrıca Yunanistan'a, göç konusunda mali yardımda bulunan AB Komisyonunun, şiddet ve "geri itme" iddialarına ilişkin AB yasaları çerçevesinde hukuki sürecin işletilmesi için baskı oluşturması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen HRW Avrupa Araştırmacısı Todor Gardos, "Herhangi bir suç işlememiş insanlar, hakları ve güvenlikleri göz ardı edilerek gözaltına alınıp, dövülüp Yunanistan'dan atılıyor." dedi.

Gardos, Yunanistan'ın bu yasa dışı "geri itmeyi" engelleyerek soruşturma açması gerektiğini vurgulayarak "Hükümetin yalanlamalarına rağmen, görünen o ki Yunanistan, Meriç sınırı üzerinden Avrupa Birliği'ne ulaşmaya çalışan bu insanlara kasten ve tamamen fütursuzca kapıyı kapatıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İç çamaşırlarıyla Türkiye'ye yollandılar

Türkiye'de bulunan, aralarında Suriyeli, Yemenli ve Iraklıların da bulunduğu göçmenlerle mülakatlar gerçekleştirdikleri bilgisini veren HRW, Yunan polisi ve polise eşlik eden üniformalı ve maskeli tanımlanamayan bazı kişilerin göçmenlere şiddet uyguladıklarını tespit ettiklerini belirtti.

HRW, söz konusu güvenlik birimlerinin, göçmenlerin para ve kimlik kartı gibi eşyalarını alıp tahrip ettikleri, kıyafetlerini ve ayakkabılarını çıkartarak dondurucu soğukta sadece iç çamaşırları ile Türkiye'ye geri gönderdikleri tespitini aktardı.

HRW'nin bulguları arasında, sopa, cop ve tekmelerle dövülen göçmenlerin üzerinde bir vakada şok tabancısı kullandığı ifade edilirken, bir diğer vakada ise Fas uyruklu bir göçmenin saçlarından sürüklenerek boğazına bıçak dayandığı kaydedildi.

Öte yandan açıklamada, geri itilen göçmenler arasında 19 yaşında hamile bir kadının bulunduğu, bir diğer vakada ise Yunan güvenlik güçlerinin Afgan bir kadının çocuklarının ayakkabılarını aldıkları bilgilerine yer verildi.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.