Yumurta üretimi yüzde 11,2 azaldı

Yumurta üretimi yüzde 11,2 azaldı

Tavuk yumurtası üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 12,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,2 azaldı.

A+A-

 Tavuk yumurtası üretimi 1,2 milyar adet olarak gerçekleşti. Kesilen tavuk sayısı 100 milyon adet, kesilen hindi sayısı ise 486 bin adet oldu. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2015'e ait Kümes Hayvancılığı Üretimi verilerini açıkladı. Buna göre Haziran ayında kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 1,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 arttı. Haziran ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 1,9 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı.

Tavuk eti üretimi 170 bin 335 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin 197 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 arttı. Haziran ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 3,9 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,1 arttı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.