1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Yoksul çocuklara göre zengin çocuğun beyni...
Yoksul çocuklara göre zengin çocuğun beyni...

Yoksul çocuklara göre zengin çocuğun beyni...

Uzmanlara göre yoksul çocukların beyinleri, yetişme koşulları ve beslenme eksikliği nedeniyle zengin çocuğa göre yüzde 6 daha küçük oluyor.

A+A-

ABD’li bilim dergisi ‘Nature Neuroscience’ da yayımlanan bir makalede, zenginçocuklarının beynin fakir çocuklarına göre daha büyük olduğu öne sürüldü.

Zengin ailelerin, çocuklarına daha ilgili bir şekilde annelik ve babalık yaptığı, daha çok kitap okuduğu ve beslenmesini daha sağlıklı biçimde karşıladığı ortaya kondu. Stresli bir ev ortamında büyüyen fakir çocuğun okul çağındaki başarısızlık sebeplerinden biri beslenmesindeki düzensizlik olarak tespit edildi.

3 ila 20 yaşındaki çocukların binden fazla emar testinin incelendiği araştırmada, yıllık 25 bin dolardan az kazanan bir ailenin çocuğunun beyninin, yılda 150 bin dolar kazanan bir ailenin çocuğunun beyninden yüzde 6 daha küçük olduğu tespit edildi. Özellikle beynin ‘gri madde’ olarak adlandırılan, ‘dil öğrenme’ ve ‘problem çözebilme’ gibi yeteneklerden sorumlu olan bölgesinde, fakir çocukların beyninin yüzeyinin daha küçük olduğu gözlendi.

vatan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.