Yermuk'ta yardım dağıtımı sırasında silah sesleri

Yermuk'ta yardım dağıtımı sırasında silah sesleri

Yermuk Mülteci Kampı'nda BM tarafından bin 26 paket gıda maddesi dağıtıldığı ancak çevreden silah seslerinin yükselmesi üzerine dağıtımın durdurulduğu belirtildi.

A+A-

Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyinde uzun zamandır rejim güçlerinin kuşatması altında olan Yermuk Mülteci Kampı'nda BM tarafından bin 26 paket gıda maddesi dağıtıldığı ancak çevreden silah seslerinin yükselmesi üzerine dağıtımın durdurulduğu belirtildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından Yermuk kampında bin 26 paket gıda malzemesi dağıtıldığını söyledi.

Bu yardımın 21 Ocak'tan sonra kampa ulaştırılan ilk insani yardım malzemesi olduğunu belirten Haq, bu malzemelerin kampta yaşayan çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 18 bin kişiye yetmeyeceğini vurgulayarak, yardım dağıtımının devam edebilmesi için gerekli koşulların sağlanmasının önemini vurguladı.

Dağıtım sırasında silah sesleri

Öte yandan UNRWA'dan yapılan açıklamada da yardım dağıtımı sırasında yakın çevreden silah seslerinin yükselmesi nedeniyle faaliyetlerin durdurulduğu kaydedildi.

Yermuk kampı ve diğer kuşatılmış bölgelerdeki sivillerin insani yardım ihtiyacının çok yüksek seviyelerde olduğunun vurgulandığı açıklamada, rejim ve diğer tarafların karşılıklı anlaşması halinde yardımların Yermuk kampına olduğu gibi diğer bölgelere de ulaştırılabileceği bildirildi.

Açıklamada, bugün dağıtılan paketlerde bir aile için ortalama 10 gün yetecek gıda malzemesi olduğu belirtilerek, Yermuk kampındaki açlık sorununa cevap verilebilmesi için kampa sürekli giriş izninin verilmesi ve güvenliğin sağlanması gerektiği vurgulandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.