Yerli otoda babayiğit bulundu

Yerli otoda babayiğit bulundu

Yerli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğidi bulduklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 'Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. dedi.

A+A-

Işık, yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz' dedi
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretimi konusunda aradıkları babayiğiti bulduklarını belirterek, 'Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz' dedi. Işık,Türkiye'de 1960'lı yıllarda 'Devrim' adında yerli bir otomobilin üretildiği hatırlattı. 'Devrim'in 2 adet üretildiğini ancak dönemin siyasilerinin bu üretimi desteklemediklerini belirten Işık, 'Şimdi düşünün, Türkiye Devrim otomobilini yaptığı zaman Güney Kore açlıkla savaşıyordu. Otomobilde böyle bir acı tecrübemiz var' diye konuştu.

ELEKTRİKLİDE SON AŞAMA

TÜBİTAK'ın çağrıya çıktığını ve bu çağrının ilk aşamasının geçildiğini hatırlatan Işık, ikinci aşamaya geçen ve başvurusunu yapan firmalar arasında da değerlendirmelerin yapıldığını bildirdi. Işık, elektrikli otomobilin üretimi noktasında artık son aşamaya gelindiğini belirterek, 'Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye, aradığı babayiğiti buldu. Önümüzdeki günlerde bunu kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz. Yerli otomobilimizi üretecek firmaya 100 milyon liraya kadar destek vereceğiz' dedi.

HYBRİD'DE YOĞUNLAŞMA

Türkiye'nin yerli otomobil markası oluşturma hususunda yoğunlaşması gerektiği alanın Hybrid olması gerektiğini dile getiren Işık, bu alanda da çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Işık, 'Yani elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atıldı ama Hybrid otomobiller konusunda çok dikkatli bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda da ne yapacağımızı seçimlerin ardından yoğun bir şekilde gündemimize alacağız' diye konuştu.

Türkiye'nin ilk ve tek yerli otomobil deneyimi olan Devrim, 1961 yılı Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in kullanımına sunulmuştu. Eskişehir fabrikasında dört buçuk ayda tamamlanan araç seri üretime geçirilememişti.

Elektriklide somut adım

Devrim otomobilinen devamının gelmediğine vurgu yapan Işık, 'Bu hataların tekrar yapılmaması gerektiğini ve bunun için de çok dikkatli bir çalışma yaptıklarını' belirterek elektrikli otomobiller konusunda daha somut adımlar atıldığını söyledi.

20 proje gelmişti

TÜBİTAK, geçen yılın Temmuz ayında yaptığı açıklamada yüzde 100 Ar-Ge desteği verilecek yerli elektrikli araç üretimi çağrısına 20 proje başvurusu yapıldığını ve bunlardan 10'unun ilk aşamayı geçtiğini duyurmuştu. Tamamı yerli firmalar tarafından yapılan başvurular arasında 12 otomobil, 3 hafif ticari araç, 2 otobüs projesi yer almış, 3 projede ise segment belirtilmemişti. Sonuç olarak TÜBİTAK'a yapılan 20 proje başvurusu mali ve teknik olarak değerlendirilmiş, yapılan değerlendirme sonunda 10 proje elenirken, kalan 10 proje 'Elektrikli Araç Teknolojilerinin Geliştirilmesi' çağrısının ikinci aşamasına başvurmaya hak kazanmıştı.

Hangi çalışmalar yapılıyordu?

- Eskişehir'deki Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurulan BEGLER AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Melih Yıldız, 15 farklı üniversiteden 30'dan fazla akademisyenle birlikte yürüttüğü çalışmayla Türkiye'nin elektrikli ilk yerli otomobilini 2017 yılında piyasaya sürmeyi hedeflemekteydi.

- Özkan Derindere ve Önder Yol tarafından 2007 yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA), Türkiye Otomotiv Sektörü'nün önemli kilometre taşları arasında yer alacak olan DMA teknolojisi ile ürettiği elektrikli araçları yola çıkma hazırlığı için start vermişti.Özkan Derindere, 'Oluşturduğumuz araç tamamen dönüşüm. Mevcut Corolla modeline ABD'den aldığımız bataryayı taktık. Elektrikli Corolla ortaya çıktı' yorumunu yapmıştı

- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil hayalini, Erteks Oto Dekorasyon'un sahibi ve yerli spor otomobil Etox'un üreticisi Ankaralı iş adamı Ercan Malkoç gerçekleştirme yönünde adımlar atmıştı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.