Yerli ilaç üretiminde stratejik adım

Yerli ilaç üretiminde stratejik adım

Türkiye’de şu anda 30’un üzerinde kanser ilacı üretildiğini belirten Doç. Dr. Murat Gültekin, ülkede kullanılan kanser ilaçlarının yüzde 70’ini imal etmek için çalışmalar yapıldığını söyledi.

A+A-

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, ulusal kanser tedavi politikaları kapsamında, 2018 yılına kadar kanser alanında kullanılan ilaçların büyük bir bölümünü üretme yolunda önemli adımlar atıldığını söyledi. Kanser alanında uluslararası standartta her türlü tedaviyi ulaşılabilir kılmaya büyük önem verdiklerini ifade eden Gültekin, bu kapsamında yerli ilaç üretiminin de stratejik öneme sahip oluğunu belirtti.

TEŞVİK EDİLİYOR

Türkiye’de ulusal kanser tedavileri politikasında yerli ilaç üretiminin bakanlık olarak öncelik verdikleri ve teşvik ettikleri konulardan birisi olduğuna işaret eden Gültekin, ‘’Bu anlamda Türkiye’de birkaç firma son yıllar içerisinde çok önemli gelişmelere imza attılar. Ortak yürütülen çalışmalar neticesinde şu anda 30’un üzerinde kemoterapötik ilacı Türkiye, yerli üretmeye başladı. Biz 2018’li yıllara kadar kanser alanında kullanılan ilaçların büyük bir bölümünün, yerli üretimi gerçekleştirmiş olmayı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’de kullanılan ilaçların yüzde 70’inin yerli üretimini gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten Gültekin, ilaçların geliştirilmesiyle beraber, bundan sonraki aşamada ilaç araştırmaları, faz 2, faz 3 çalışmalarının da üniversiteler işbirliğiyle Türkiye’de yaygınlaştırmayı planladıklarını kaydetti.

Akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.