Yeni Süveyş açılıyor

Yeni Süveyş açılıyor

DENİZ yolu üzerinden Asya ile Avrupa ülkelerini birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nı genişletme ve paralel bir kanal açma projesi bugün sonra eriyor.

A+A-

Saat 16.00’da resmi açılış ile gemi geçişinin başlatılacağı yeni Süveyş Kanalı projesi, yaklaşık 9 milyar dolara devreye alınıyor. Bu sayede günlük gemi geçişi 49 olan kanaldan günde 99 gemi geçmeye başlayacak. 72 kilometre uzunluğunda ve 24 metre derinliğindeki paralel yeni kanal, iki yönlü ulaşıma ve daha büyük gemilerin geçmesine olanak sağlayacak. Böylelikle Süveyş Kanalı’nın toplam uzunluğu 263 kilometreye çıkacak. Buna ek olarak alternatif bir kanalla beraber gemilerin bekleme süresi de 11 saatten 3 saat’e düşecek.

GELİRLER 3 KAT ARTACAK
Mısır ekonomisinin en önemli gelir kalemlerinden biri olan Süveyş Kanalı bugüne kadar Mısır’a her yıl 5.3 milyar dolar kazandırıyordu. Ancak yeni proje ile bu rakamın 2023 yılında 13.2 milyar dolara çıkması bekleniyor. Mısır ordusu tarafından denetlenen proje inşaatının normal şartlarda 5 yılda bitmesi planlanırken, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin talimatıyla bu süre bir yıla düşürülmüştü. Mısır hükümeti ise Yeni Süveyş      Kanalı’nı “Mısır’ın yeniden doğuşu” olarak ifade ediyor.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.