1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Yemenliler çatışmaların bedelini işsizlikle ödüyor
Yemenliler çatışmaların bedelini işsizlikle ödüyor

Yemenliler çatışmaların bedelini işsizlikle ödüyor

Çatışmalar nedeniyle ekonominin durma noktasına geldiği Yemen'de "işsizler ordusuna" her geçen gün yenileri ekleniyor.

A+A-

Uzun süredir siyasi istikrarsızlıkla boğuşan bölgenin en fakir ülkelerinden Yemen'de, artan çatışmaların ardından Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları ekonomik hayatı durma noktasına getirdi.

Ülkede iş bulabilmek umuduyla erken saatlerden itibaren halk arasında ''amele pazarları'' olarak adlandırılan noktalarda toplanan "işsizler ordusu" her geçen gün büyüyor.

Başkent Sana, Taiz, İbb, Hudeyde ve Aden gibi ülke ekonomisinin önemli bölümünü sırtlayan kentler, çatışmalar ve hava operasyonlarının da merkezinde yer alıyor. Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) militanlarının kontrol altına almaya çalıştığı kentlerden Aden'de sokak çatışmaları da yaşanıyor. Üretim ve istihdamın merkezindeki bu kentlerde, ekonomik darboğaz, karaborsa, gıda ve akaryakıt kıtlığı ile elektrik kesintileriyle boğuşan insanların sayısı giderek artıyor.

İşçi pazarlarındaki Yemenliler, eskiden ''az da olsa'' inşaat ve tadilat işlerinin çıktığını ve günlük ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para kazanabildiklerini ancak artık bu işleri de bulamadıklarını, çoğu zaman tüm günü boş geçirdiklerini ifade ediyor.

Gelinen bu durumun Yemen'de bir ''insani krize'' neden olabileceği endişesi yaşanıyor. Büyük kentlerdeki halkın çatışma ve bombardıman tehlikesinin olmadığı kırsal kesimlere taşınması nedeniyle gıda ve ihtiyaç malzemesi stoku yapmaya başlaması da fiyatların artmasına ve karaborsacılığın oluşmasına sebep oluyor.

"Akşama kadar bekleyip iş bulamadan eve dönüyoruz"

İbb kentinde pazarda iş bekleyen inşaat işçilerinden Muhammed Mahfuz, AA muhabirine, hava saldırılarından önce bir şekilde iş bulabildiklerini anlattı.

Operasyonların iş bulmayı güçleştirdiğine dikkati çeken Mahfuz, "İnsanlar artık yaptıkları inşaatları, tadilatları durdurdu. Bu da bize yansıdı. Akşama kadar bekleyip iş bulamadan gidiyoruz." dedi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.