Yaz aylarında tehlike saçıyor!

Yaz aylarında tehlike saçıyor!

Yürüyen merdivenler gündelik hayatı kolaylaştırırken, yapılması gereken bakımların aksatılması ve kullanma talimatlarına uyulmaması kaza risklerini beraberinde getiriyor.

25.04.2013 tarihli 28628 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İş Ekipmanları'nın kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince yürüyen merdiven ve yürüyen bantların yılda en az bir defa periyodik kontrolünün yapılması gerekiyor.

Son 15 yılda değişen Türkiye ile birlikte hayatımızın birer parçası haline gelen alışveriş merkezleri, havalimanları, metro ve tren istasyonları, adalet sarayları ve şehir hastanelerinde ki insan taşıma sistemlerin den biri olan yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar vatandaşımızın gündelik hayatında neredeyse vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Gündelik yaşam konforumuzu artıran bu ekipmanlar aynı zamanda bulundukları yapılar içinde estetik açıdan önem arz etmekte.

YAZ GELECEK, TEHLİKE ARTACAK

Havaların ısınması, vatandaşlarımızın gündelik yaşamda ayakkabı yerine terlik ve sandaletleri tercih etmesi yürüyen merdiven ve bantları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususları da beraberinde getirmekte.

Sadece kullanıcıların değil yürüyen merdivenin ve bandın bakım ve onarımından sorumlu personelin ve tesis işleticilerinin de artan kaza riskini en aza indirmek için maksimum bilinçle hareket etmeleri ve sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekiyor.

SAYI BELLİ DEĞİL

Türkiye genelinde ve iller bazında yürüyen merdiven ve bant sayısının belli olmadığı, herhangi bir istatistiğin tutulmadığı gibi, meydana gelen kazalarında kayıt altına alınmadığı görülmekte.

Tahminen 100.000 civarı yürüyen merdiven ve bandın bulunduğu Türkiye'de en fazla Yürüyen Merdiven ve Bant İstanbul'da bulunmakta. Konu hakkında bilgi veren SZUTEST Uygunluk Değerlendirme A.Ş. Asansör ve Yürüyen Merdiven Periyodik Kontrol Teknik Müdürü Ertan Karadaş, tesis işleticilerinin, bina sahiplerinin yapması gerekenleri sıraladı.

SADECE AYLIK BAKIMLAR YETERLİ DEĞİL!

TS EN 13015 Standartı tesis sahibine veya tesis işleticilerine de belirli aralıklarda yapılması gereken kontrol sorumluluğu yüklemekte. Bu kontrol ehil kişiler tarafından düzgün şekilde yapıldığında kara riskini minimize etmekle birlikte ekipmanın kullanım ömrünü de arttıracak kontrollerdir.

PERİYODİK KONTROL ZORUNLULUĞU VAR

İş Ekipmanları'nın Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereğince yürüyen merdiven ve yürüyen bantların yılda en az 1 defa periyodik kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Periyodik Kontrolü yapacak kişi veya kuruluşun TÜRK Akreditasyon Kurumu TÜRKAK'a akredite olması zorunluluktur.


Haber 7

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.