Yaşlıların hayatı destek teknolojileri ile kolaylaşacak

Yaşlıların hayatı destek teknolojileri ile kolaylaşacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, yaşlıların, yaşamlarını başkalarına bağımlı olmadan sürdürebilmeleri için yaşlı destek teknolojilerine yönelik çalışmalar hayata geçirilecek.

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, yaşlıların günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla üretilen yaşlı destek teknolojilerinin tanıtılıp yaygınlaşmasına yönelik çalışma yapılalacak.

Bu kapsamda, yaşlı kişinin tek eliyle tencere alırken bileğinde incinme olmaması için yardımcı aparat kullanması, perdeyi, yüksek bir yere çıkmadan destekleyici aparat yardımıyla çekebilmesini sağlayacak teknolojik ürünlerin kullanımı yaygınlaştırılacak.

Huzurevlerinde bakım ve rehabilitasyona ihtiyaç duyanlar için destek teknolojilerinin kullanılması yönünde çalışmalar sürüyor. Tanıtımlarla ürünlerin kullanıcılar tarafından öğrenilmesi, yaşlıların kendi evlerinde bu ürünleri kullanabilmesi amaçlanıyor.

Ürünlerin tasarlanması amacıyla düzenlenecek "Yaşlı Destek Teknolojileri Tasarım Yarışması"nın ardından, 2015 yılında yaşlı destek teknolojilerinin yer aldığı merkez hayata geçirilecek.

Uygulama kapsamında, ihtiyacı olanlara gerektiğinde Sağlık uygulama tebliği kapsamında destek verilecek.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.