Yaşlılar bu icat ile ilaç saatlerini kaçırmayacak

Yaşlılar bu icat ile ilaç saatlerini kaçırmayacak

Malatya'da lise mezunu 3 genç, özellikle yaşlıların ilaçlarını doğru ve zamanında almalarına yardımcı olacak "otomatik ilaç kutusu" geliştirdi.

A+A-

Malatya'da lise mezunu gençlerin geliştirdiği robot sayesinde özellikle ilaç saati ve dozunu hatırlamakta güçlük çeken yaşlıların tedavisi aksamayacak.

Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Bölümünden mezun olan ve üniversite sınavlarına hazırlanan Yusuf Dinçer, Üzeyir Üşek ve Mahsuni Can Gül, ileri yaştakilerin tedavi sürecinde karşı karşıya kaldıkları ilaç kullanımı ile ilgili sorunların önüne geçebilmek amacıyla proje hazırladı.

Robot teknolojileri üzerine çalışmalar yapan ve kendilerine "Mucithanem RobotTeam" adını veren gençler, uzun çalışmalar sonucu "otomatik ilaç kutusu" icat etti.

İnönü Üniversitesi tarafından Malatyalı İş adamları Derneğinin (MİAD) desteğiyle düzenlenen "ROBOCOT Malatya 2018" Bilim Şenliğine katılan genç mucitler, geliştirdikleri cihazla 18 yaş üstü serbest kategoride birincilik kazandı.

İkazla ilaç saatini hatırlatıyor

Cihazı tasarlayan Yusuf Dinçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arkadaşlarıyla uzun süredir robotlar üzerine çalışma yaptıklarını belirterek, teknolojinin hızla geliştiği çağda insanlara faydalı robotlar yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Dinçer, ilaçların zamanında alınmaması veya yanlış alınmasının da çeşitli sağlık problemlerine neden olabildiğini vurguladı. 

Dinçer, bu problemi ortadan kaldırmak için "otomatik ilaç kutusu"nu tasarladıklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Genellikle yaşlılar yanlış saatte yanlış dozla ilaç aldıkları için, bunlar başka rahatsızlıklara bazen de ölümlere yol açabiliyor. Biz bunu engelleyebilmek için cihaz tasarladık. Cihazımız evdeki ecza dolaplarına benziyor. Hasta akıllı telefonuna yüklediği program sayesinde bluetooth yardımıyla cihaza bağlanıp verileri yükleyebiliyor. Hasta cihazı kullanamadığı takdirde ise doktoru veya bir yakını robota internet üzerinden bağlanabiliyor. Robota bağlanan kişi ilaçların hangi saatte kaç tane alınacağını belirleyebiliyor. Robot belirlenen saat gelince ilacı robottaki hazneye düşürüp, 'ilaç saatiniz geldi, lütfen ilacınızı alınız' diyerek sesli ve ışıklı olarak uyarıyor. İlaç alındığı taktirde sistem çalışmasına devam ediyor. Alınmadığında ise en yakın akrabasına veya doktora mesaj gönderiliyor."

Robot üzerinde "acil durum butonu" da bulunduğunu bildiren Dinçer, yaşlı ve hastaların bu sayede konumunu önceden belirlenen kişiye bildirebildiğini anlattı. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.