Yaşlı çift pazarlarda naylon israfını böyle düşürecek

Yaşlı çift pazarlarda naylon israfını böyle düşürecek

İzmir'de yaşayan 81 yaşındaki Mustafa ve Aysel Ön Çifti, ördükleri renkli pazar fileleri ile pazarlardaki naylon poşet israfını bitirmeyi hedefliyorlar.

İzmir Karaburun'da neredeyse 40 yıldır yat ustalığı yapan Mustafa Ön, büyük balıkçı teknelerinde makinistlik yaptığı dönemde balıkçılardan ağ onarımını öğrendi.

20 yıl önce aktif çalışma hayatına nokta koyan Ön, naylon poşetlerin gelişigüzel atılıp doğaya zarar verdiğini gördükten sonra pazar filesi örmeye başladı.

Önceleri hobi olarak bu işi yapan Ön, bir süre sonra semt pazarının yakınındaki evinin girişine file tezgahı kurdu.

İlerleyen yaşına rağmen her sabah tezgahının başına geçen Ön'e, eşi Aysel Ön de destek olmaya başladı. Yaptıkları filelerle herkesin dikkatini çeken Ön çifti, el emeği ürünlerini 5 liradan satıyor.

"Eskiden insanlar pazar alışverişlerinde fileyi tercih ederdi"

Mustafa Ön, işini çok sevdiği için geliştirdiğini, vatandaşların talebi üzerine değişik renklerde pazar filesi ördüğünü söyledi.

Çalışırken tüm dert ve sıkıntılarını unuttuğunu anlatan Ön, "81 yaşındayım, boş oturunca sıkılıyorum. Kahvehane alışkanlığım yok, file örerken mutlu oluyorum. Bu uğraş beni canlı tutuyor" dedi.

Yaptığı işten ekonomik beklentisinin olmadığını vurgulayan Ön, şöyle konuştu:

"Naylon poşetin çevreye verdiği zararı gördükten sonra file örmeye karar verdim. Eskiden insanlar pazar alışverişlerinde fileyi tercih ederdi. Yaptığım filelerin vatandaşlar tarafından kullanıldığını görünce seviniyorum. Bu olay milletin doğa sevgisinden kaynaklanan bir şey. Fileleri 5 liraya satıyorum, bana 3 lira kalıyor. Filenin gözlerini tek tek ördüğüm için uzun sürüyor. Günde 4 tane örebiliyorum." 

Kaynak: AA 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.