Yasak kalkmazsa 15 gün daha sebze-meyve taşımayacak

Yasak kalkmazsa 15 gün daha sebze-meyve taşımayacak

Yasak kalkmazsa 15 gün daha sebze-meyve taşımayacak

A+A-

İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok iline meyve ve sebze taşıyan Antalyalı nakliyeciler, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden ağır tonajlı araçların sabah 07.00- 10.00 ile akşam 16.00- 20.00 saatleri arasında geçişini yasaklayan kararının değiştirilmesi için yarın sabahtan itibaren 4 gün kontak kapatacak. 10 kooperatif üyesi yaklaşık bin 500 nakliyeci, 4 gün içinde yasak kalkmazsa 15 gün daha sebze ve meyve taşımayacak.

Antalya, Demre, Elmalı, Gazipaşa, Finike, Serik, Manavgat, Döşemealtı, Konaklı ve Gömbe'den gelen kamyoncular kooperatifi başkanları, Alanya Şoförler Odası'nda geçen hafta toplantı yaparak 4 gün kontak kapatma eylemi kararı almıştı. Yarın sabah başlayacak olan eylem olumlu yönde sonuçlanmazsa 15 gün daha taşıma yapmayacaklarını belirten nakliyeciler, sorunlarının çözümlenmesini istiyor.

VALİ MUTLU'YA CEVAP

Alanya Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Uyar, alınan bu kararın yeni bir karar olmadığını söyledi. Bu kararı bir yıl önce aldıklarını kaydeden Uyar, maalesef yetkililere bir türlü seslerini duyuramadıklarını dile getirdi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamasına cevap vermek istediğini belirten Uyar, Vali Mutlu'nun yaptığı açıklamanın, kontak bırakma eylemleriyle alakası olmadığını söyledi. Vali Mutlu'nun, 'Bu 10 yıl önce alınmış bir karardır, geri dönülmez.' diye açıklamada bulunduğunu kaydeden Uyar, "Fakat bu karar kuru yük kamyonları için alınan bir karardı. Sebze kamyonları için değildi. Ancak son 3 yıldır sebze kamyonları için de bu karar uygulandı. Biz ağır tonajlı araçları sokmuyoruz işin içine. Biz İstanbul'un yüzde 50 mermerini taşıyoruz. Kamyonlarımız 6 saat değil, 8 saat dursun. İstanbul'un trafiğini yok sayamayız. Fakat bin kamyondan 1 kamyon düşmez sebze-meyve taşıyan olarak. Kuru yüklü kamyonlara hiç bir şey olmaz, gıda taşıyan araba bekleyemez. Sebze aracı -10 derece altında beklerse özellikle muzu İstanbul halkına çokta sağlıklı yediremeyeceğimizi düşünüyorum. Sayın valimizin sadece sebze kamyonları için bu konuyu ele almasını istiyorum. Yetkililerin bunu çözmesi lazım." dedi.

EYLEMİMİZİ 15 GÜNE ÇEKERİZ

Bu ülkenin kamyoncusunu, İstanbul'un halkını ve Antalya halkını hiç bir zaman yok saymamak gerektiğini dile getiren Uyar, bu sorunların 4 gün içinde olumlu yönde sonuçlanmasını temenni ettiklerini kaydetti. Uyar, "Bu 4 günde sonuçlanmazsa, inşallah değişik eylemlere meydan verilmez. İnşallah bu esnafın da gönüllerini alırlar. Tek temennimiz iyi bir açıklama gelsin. 2 yıldır ıstırap çekiyoruz. Eğer 4 gün boyunca bu halkın sesini duyan olmazsa, eylemimizi 15 güne çekeriz. Biz yol kesmiyoruz. Sadece demokratik haklarımızı istiyoruz. Tüm kamyonlarımızı kenara çekeceğiz ve çalışmayacağız." diye konuştu.

Nakliyeci Ali Boz, en büyük problemlerinin yol yasağı olduğunu söyledi. Hallere, orta bloklara ve yazıhanelere yanaşıp mal dağıtma şansları olmadığını ifade eden Boz, "Hal böyle olunca küçük kamyonetlere veriyoruz, el arabasına veriyoruz. Kamyonet ve el arabasına bir kamyonda verdiğimiz 100 lirayı buluyor. Hava soğuk brandanın altında terleyen ürünler donuyor. Bu sefer ürün donduğu için parası kamyoncudan kesiliyor. Akaryakıta gelen zamlarla birlikte elimizde hiç bir şey kalmıyor. Bari bu yasağı kaldırsalar." şeklinde konuştu.

SON YILLARDA ÇOK YIPRANDIK

Yaklaşık 40 yıldır nakliyecilik yaptığını ifade eden Mustafa Yılmaz, kooperatifin en yaşlı üyesi olduğunu dile getirdi. Genellikle İstanbul'a çalıştığını ifade eden Yılmaz, son 3 yıla kadar böyle bir sıkıntı yaşamadığını söyledi. İstanbul trafiğini çok iyi bildiğini belirten Yılmaz, saat 16.00 - 22.00 arasındaki yasağın kendilerini çok sıktığını söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti: "İnşallah yetkililer duyarlı olur ve bu tür sıkıntılar yaşanmaz. Biz de işimize devam ederiz. Amacımız işimize sahip çıkmak. Son yıllarda çok yıprandık. Bu yasak saatlerden dolayı ehliyetlerden puanları gidenler var. Polis durdurup puan cezası yazıyor. Hatta bana bir seferde 40 puan yazdı. Neredeyse ehliyetim alınacaktı. 3 ay arabamı çektim buradan hiç kıpırdayamadım."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.