Yarıyıl tatili, çocuklarla sağlıklı iletişim için büyük fırsat!

Yarıyıl tatili, çocuklarla sağlıklı iletişim için büyük fırsat!

İlk ve orta öğretim için son zil çaldı ve yaklaşık 16 milyon öğrenci ara tatile çıktı.

A+A-

Aileler, zaman zaman tatil döneminde dijital dünyanın çocuklarını yutacağı korkusuyla yüzleşiyor. Uzmanlar ise tatil dönemini, ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimin güçleneceği bir fırsat olarak değerlendiriyor. Bu dönemde çocukların programlarının bozulduğunu, beslenmelerine ve bilgisayarda uzun vakit geçirmemelerine dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun, "2013 Yılı 6-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya" konulu araştırmasına göre bilgisayar kullanımı ortalama 8, internet kullanımı ise 9 yaşında başlıyor. Çocukların yüzde 45,6'sı hemen her gün internet kullanıyor, yüzde 92,5'i hemen her gün televizyon seyrediyor. Bir hafta içinde yüzde 38,2'si interneti 2 saate kadar, yüzde 47,4'ü 2-10 saat arasında, yüzde 11,8'i 11-24 saat arasında, yüzde 2,6'sı 24 saatin üzerinde kullanıyor.

Bugünün yetişkinlerinin hiç tecrübe etmediği bir şekilde günümüz çocuklarının, dijital bir dünya içinde büyüyüp geliştiğine işaret eden İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Ebru Uzunoğlu, ailelerin zaman zaman endişelendiğini ifade etti: "Özellikle okulların tatile girmesiyle derslerden bunalan öğrencilerin, tatil boyunca kendilerini bu medya dünyasına hapsettiğine tanık olabiliyoruz. Bu noktada çocukların ve gençlerin, aileleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları ve kişilik gelişimleri için çok önemlidir. Çocuklarımızın tabletlerden bilgisayarlara, oyun konsollarından cep telefonlarına pek çok medya aygıtının oluşturduğu bu dijital kültür içerisinde nasıl hayatlar yaşadıkları sorusu, ebeveynleri zaman zaman endişelendirebiliyor."

Ebeveyn ile çocuk ilişkisinde iletişimin gücüne dikkat çeken Doç. Dr. Uzunoğlu, dijital bir dünyada yaşayan genç ve çocukların en ayırt edici özelliklerinden birinin, aslında dahil olma isteği olduğunu kaydetti: "Bu gerçeğin bilinciyle çocuklarımızı süreçlere dahil etmeyi, hazır yapılmış bir şeyler sunmak yerine, onlarla birlikte yaparak ortak üretim hazzını hissettirmemiz gerekmektedir. Yetişkinlerin, çocukları için ebeveyn olmayı bırakarak gerçek aile olmayı öğrenmesi, iki kuşak arasında sağlıklı iletişim kanallarının açılması için çok faydalı olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki sağlıklı iletişimin temeli monolog, tek yönlü, didaktik değil, diyalog,çift yönlü, ortak fayda anlayışı üzerine kuruludur."

AİLELERE TATİL ÖNERİLERİ

1.Aileler, tatili çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmak için fırsat olarak görmelidir. Birlikte uzun vakitler geçirilen bu dönemde, çocuğun sosyal çevresiyle kuracağı iletişime model olacağı gerçeği gözönünde bulundurularak, onlarla ve diğer aile fertleriyle kurulan iletişime ayrı bir özen gösterilmelidir.

2.Aileler,çocuklarıyla birlikte geçirecekleri tatilleri yaşı, cinsiyeti ve kişilik özelliklerini gözönünde bulundurarak planlamalıdır.

3.Bu tatil sürecinde çocuğunuzun ders notları ve başarısının, ne olursa olsun sizinle olan iletişiminde tek belirleyici faktör olmadığı gösterilmelidir.

4.Gelişen teknolojinin etkilerinin her ne kadar olumlu yönleri olsa da ebeveynler, tatil süresince çocuklarıyla yüz yüze iletişime önem vermelidir. Cep telefonu, tablet veya bilgisayar başında geçirilen uzun saatlerin bağımlılığa dönüşmemesine dikkat edilmelidir.

5.Çocukların yaşıtlarıyla sosyalleşmesi, zihinsel ve fiziksel gelişimin önemli bir parçası olarak görülebilir. Bu sebeple çocuklarımızın özellikle ev dışı ortamlarda yaşıtlarıyla sosyalleşebileceği fırsatlar oluşturulmalıdır.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.