Yaralı hacı adaylarımız getiriliyor

Yaralı hacı adaylarımız getiriliyor

Sağlık Bakanlığı Mina'daki izdiham sonucu yaralanan Türk hacı adaylarının tedavilerine ilişkin bir açıklama yaparak, "Bir bölümü, tedavilerine ülkemizde devam edilmesi için Pazartesi günü Türkiye'ye getirilecek" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Mekke'de yaralanan Türk Hacı adaylarının bir bölümünün tedavilerine Türkiye'de devam edilmesine dair yazılı bir açıklama yapıldı.

İşte Bakanlığın yapmış olduğu açıklama:

Suudi Arabistan'ın Mekke Şehri Mescid-i Haram ve Mina Bölgelerindeki kutsal topraklarda meydana gelen kaza ve izdiham olaylarında yaralanan Türk Hacı adaylarımızın bir bölümünün tedavilerine ülkemizde devam edilmesi için Bakanlığımız tarafından gerekli nakil işlemleri planlanmıştır.

Bakanlığımız Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Muzaffer AKKOCA'nın Başkanlığında, 25 hasta/yaralının ülkemize nakledilmesi için 1 Genel Cerrahi Uzmanı, 1 Ortopedi Uzmanı, 1 Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı, 2 Pratisyen Hekim, 3 Sağlık Memuru ve 3 Hemşire 'den oluşan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) nakil hazırlıklarını tamamlamıştır.

Bakanlığımız UMKE Timi tarafından hasta/yaralıların ülkemize nakledileceği C-130 tipi Askeri Uçağın ambulans uçak olarak hazır hale getirilmesi için gerekli tıbbi cihaz, tıbbi malzeme ile yeteri miktarda yiyecek, içecek ve battaniye ihtiyacı giderilmiştir.

Bakanlığımızca oluşturulan 12 kişilik UMKE Timinin, 27 Eylül 2015 tarihinde Ankara Etimesgut Askeri Havaalanından saat 17.00'da havalanarak 5 saatlik uçuş sonrasında Cidde Havaalanına iniş yapması ve yaralı Türk Hacılarımızın alınarak 28 Eylül 2015 tarihi saat 06.00'da Ankara Etimesgut Askeri havalananına iniş yapması ve Ankara'da bulunan çeşitli hastanelere nakledilmesi planlanmaktadır.

Türk hacı adaylarımızdan 8'i Atatürk eğitim araştırma hastanesine, 8'i Yenimahalle eğitim araştırma hastanesine, 1'i yüksek ihtisas Hastanesine, 1 'i Ankara EAH, 3'ü Dışkapı EAH, 1'i Numune EAH ,1'i Sanatoryum Göğüs hastalıkları hastanesine,1'i Keçiören EAH,1'i de Gazi devlet Hastanesine nakledileceklerdir.

Ayrıca, tedavileri bölgedeki hastanelerde devam yaralı hacı adaylarımızın sağlık durumları Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonunda yakından takip edilmekte olup ihtiyaç duyulması halinde yeni planlamalar yapılabilecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur."

Yeni Şafak 

 

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.