1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yanlış adres beyanı çocukları okuldan, velileri 875 liradan etti
Yanlış adres beyanı çocukları okuldan, velileri 875 liradan etti

Yanlış adres beyanı çocukları okuldan, velileri 875 liradan etti

Çocuklarını istedikleri okula kayıt yaptırmak için nüfus müdürlüğüne adres değişikliği yaptıran veliler, okula gidince büyük şok yaşadılar

A+A-
Yeni öğretim yılında ilkokul birinci sınıf öğrencileri,  okula uyum sağlamak için dün ders başı yaptı. Velileri ile birlikte okula gelen öğrenciler, sınıflarının belirlenmesi ile öğretmenleri ve arkadaşları ile tanıştı. Bu arada yanlış adres beyanında bulunan bazı veliler ise, çocuklarının kayıtlarının olmadığını öğrenince şok yaşadı. Birçok veli, çocuklarını istedikleri okula kayıt ettirebilmek için yazın nüfus müdürlüklerine giderek adres değişikliği beyanında bulundu. Ancak, yapılan kontrollerde beyan edilen adreste oturmadığı belirlenen çok sayıda veliye, yanlış beyan vermekten dolayı 875 TL ceza kesildi. Bununla da yetinilmedi velinin bildirdiği adresten çocuğunun kaydı da düşüldü. Bütün bu olanlardan habersiz, üniformasından defterine kadar çocuğunun bütün ihtiyaçlarını alan veliler, ilk ders günü büyük şok yaşadı. Birçok veli, adres değişikliği yaptıktan sonra yaz tatili için şehir dışında olduklarını belirtti. Okul idareleri ise, kayıt işlemleri için velilere mühlet vererek, bu kargaşanın bir an önce düzeltilmesini istedi. 
Yanlış adres beyanında bulunan vatandaşlar, bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerine giderek savunmalarını yazıyor. Savunmayı inceleyen nüfus müdürlükleri daha sonra yanlış adres beyanı olduğuna karar verirse, her beyan için 875 TL ceza kesip tebliğ ediliyor. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün zarfında ödeme yapılırsa ceza 656,25 Türk lirasına düşüyor. 
 
17 YILLIK MARATON BAŞLADI 
 
Yeni eğitim ve öğretim yılı ilkokula yeni başlayacak minikler için bir hafta önceden başladı. Yeni gittikleri okullara daha çabuk uyum sağlamaları amacıyla aileleriyle okula gelen öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi. İlk defa tahta sıralarla karşılaşan öğrencilerden bir kısmı, anne ve babasından ayrılmak istemedi. Minik ayaklar geri geri gitti, gözyaşları yanaklardan süzüldü. 
 
Türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.