Yaban hayvanları için yeşil koridor

Yaban hayvanları için yeşil koridor

Yaban Hayatı Koridoru Ağaçlandırma Projesi kapsamında, küçük ormanlık alanlar birleştirilerek, bu alanlara sıkışan yaban hayvanlarının güvenli yapabilmesi sağlanacak.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dört yıl önce hayata geçirilen Yaban Hayatı Koridoru Ağaçlandırma Projesi kapsamında, birbirinden kopmuş ekolojik yaşam alanlarını birleştirerek, yaban hayatının ve biyolojik çeşitliliğin devamını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Bakan Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu projeyle, Kars, Erzurum, Ardahan ile Artvin'i kapsayan ve Gürcistan'a kadar uzanan orman hattının parçalanmış blokları arasında ağaçlandırma ve diğer ormancılık faaliyetleriyle bağlantılar oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Eroğlu, "Projeyle aynı zamanda Kuzey Anadolu'daki diğer ormanlardan ayrı kalmış Sarıkamış ormanları ile Allahuekber Dağları Milli Parkı'ındaki kurt, ayı, vaşak, yaban kedisi, karaca gibi yaban hayvanlarının, Karagöl-Sahara Milli Parkı ve Gürcistan'ın Türkiye sınırındaki Borjomi Milli Parkı'ndaki popülasyonlarla birleştirilmesini ve geniş ormanlara ulaşmasını sağlamayı amaçlıyoruz" görüşünü dile getirdi.

"2 bin 500 hektar alan ağaçlandırılacak"

Büyüklüğü 28 bin 483 hektar olan ve Kars, Erzurum, Ardahan ile Artvin illerini kapsayan Türkiye'nin ilk yaban hayatı koridorunda, 2 bin 500 hektar alanın ağaçlandırılmasının planlandığını vurgulayan Eroğlu, yaban hayvanlarının, alanları daraldıkça insanlarla daha fazla çatışmaya girdiğinin altını çizdi.

"38 milyon 610 bin yabanıl meyve fidanını toprakla buluşturacağız"

Eroğlu, bu projenin, yaban hayatının geleceği noktasında büyük önem taşıdığını kaydederek, "Söz konusu alanların korunması ve ağaçlandırılması sayesinde Sarıkamış ormanları, kuzeyin büyük ormanlarına bağlanmış olacak. Proje tamamlandığında bölgedeki yaban hayatı Karadeniz, Kaçkarlar ve Aşağı Kafkaslar'ın geniş ormanlarına bağlanarak yeni yaşam alanlarına ulaşma imkanına sahip olacak" değerlendirmesinde bulundu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.