Vizesiz seyahatlerde yeşil ve gri pasaportlara sınırlama

Vizesiz seyahatlerde yeşil ve gri pasaportlara sınırlama

Yeşil ve gri pasaporta sahip olan vatandaşlara, vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi. Bu pasaportlara sahip olanlar, Avrupa'daki ülkelere seyahat etmek için giriş izni almaları gerekecek.

A+A-

Getirilen yeni uygulama ile, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişilerin de seyahatleri öncesinde, ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

Kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekecek.

18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, belirtilen harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa'ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu hale getiriliyor.

Yeni yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu belirten Avrupa Parlamentosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasa dışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir karar aldığını belirtti.

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının, Avrupa'ya giriş izni başvurusunda bulunması 2020 itibariyle geçerli olacak. Başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar, ön kontrolden geçecek.

İLKHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.