Veri merkezlerinden merkezdeki veriye dönüş başladı

Veri merkezlerinden merkezdeki veriye dönüş başladı

2025 yılına dek işletmelerden açığa çıkan verilerin yüzde 85’i veri merkezlerinde değil, Kenar Teknolojilerde oluşacak ve burada işlenecek; 2020’de ise bu oran sadece yüzde 20’ydi. Bu, önemli bir değişimin habercisi

A+A-

Kurumsal BT departmanlarının birçoğu ise böylesine bir değişimi geçirmeye hazır değil. Bilgi işlem ve depolamanın Kenar Teknolojilerde bir yığın hale gelmesiyle birbirinden kopuk ağ mimarileri ve iş modellerine bağlı kalması, merkezi yönetimi, planlamayı, güvenliği, idareyi ve tüm kurumsal BT altyapısındaki görünürlüğü sekteye uğratıyor. SD-WAN ve SASE gibi teknolojilerle kenar katmanları arasındaki ara bağlantılar giderek daha çok çözüme ulaşırken, BT operasyonlarındaki basitlik büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Veri merkezlerinin, farklı kollarda çalışacak şekilde yeniden ele alınması ve yeniden tasarlanması gerektiğine şüphe yok. Dağıtık veri merkezleri, bulut bilişimin gereksinimleri çeviklik, esneklik, esnek ölçek, iç güvenlik ve basitleştirilmiş yönetimi sağlamak adına ağ modernizasyonu geçirmelidir. 

Kenar Teknolojiler merkezli çalışan, bulut bilişim etkin ve veri odaklı bir mimari yaklaşımla ancak bu ihtiyaç karşılanabilir. Ne de olsa tüm bunlar, bulut deneyimi ve birleşik iş modelini BT operatörlerine yaşatmaktan geçiyor. Böylece, veriler ister geleneksel veri merkezlerinde isterse de ortak yerleşim alanlarında ya da Kenar Teknolojilerde işlensin, BT operatörleri uygulama ve hizmet tedarikinde hız kazanabilirler. Uygulama kolaylığının, hız ve güvenliğin bir arada yer aldığı modellerle, şirketlerinin kendine özgü ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilirler.

Modern, yeni nesil “Edge-to Cloud” verinin merkezlerine güç verecek yeni çözümler

Aruba bugün, veri merkezlerinin BT operasyonlarını otomatize edecek yeni çözümlerini açıklıyor.

Aruba CX Anahtarı İçin Yeni Bir Orkestrasyon Yazılımı: Böylece hizmet tedariki hızlanıyor ve şirket içi ya da bulut fark etmeksizin ağ operatörlerine bulut benzeri bir operasyonel deneyim sunularak, geleneksel ve gelişen altyapıların süratle dönüşmesine yardımcı oluyor.

Yeni Aruba CX Anahtar modelleri, halihazırdaki operasyonel BT yapısını doğrudan birleştirerek, BT operasyonlarını büyük ölçüde basit bir hale getiriyor. Altyapı tedarikini hızlandıran ve hem efor hem de zaman kaybını azaltan bu çözümler, önceden tasarlanmış ve doğrulanmış bir şekilde gelir ve uzmanlık gerektirmez.
Önceden tasarlanan HPE ve ortak çözümleri bilişim, depolama, ağ mimarisi entegrasyonuyla birlikte, gelişmekte olan veri merkezlerinde zaman ve maliyette tasarruf sağlanıyor ve riski azalıyor.

Yazılım tanımlı otomasyon ve orkestrasyon

Yeni Aruba Fabric Composer yazılımımız, günlük işlemleri ve sorun gidermeyi basitleştiren bir "yapı" topolojisinde ayrı bir anahtar setini tek bir varlık olarak düzenler. Aruba Fabric Composer, çok çeşitli sanallaştırılmış, hiper birleşik ve HPE bilgi işlem ve depolama ortamlarında yapı provizyonunu ve uygulama performansını optimize etmek için Aruba CX anahtarlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bu çözüm, bilgi işlem, sanallaştırma, depolama ve ağ altyapısında BT hizmet tedariki veren manüel ve yığın hale gelmiş işlemlerden zorlanan veri merkezi ve BT yöneticilerinin karşılaştığı sorunları ortadan kaldırır. Derin ağ uzmanlığı olmayan BT yöneticileri bundan böyle “yapı” işlemlerini tek bir konsoldan yönetebilir. Böylece şimdiye kadar kullanılmayan güçlü ve basitleştirilmiş bir işletim modeli ortaya çıkar.

Aruba Fabric Composer Aruba CX anahtarlarıyla kusursuz bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu durum, çeşitli biçimlerde sanallaştırılmış, tamamıyla birleşik (HCI) ve HPE bilgi işlem ve depolama ortamlarında performansı artıran birlikte çalışabilirliği optimize eder. Aruba Fabric Composer, müşterilerimize azami kapasite ve esnekliği sağlayan Aruba NetEdit ve Aruba Central gibi diğer Aruba ve AOS-CX araç setleriyle birlikte kusursuz bir biçimde çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Aynı zamanda, Aruba Fabric Composer ve CX anahtarlarının birleşimi, HPE dışındaki ortamları da destekleyebilir ve böylece bu uygulamaların VMware, Nutanix ve HPE çözümlerinden üçüncü parti BT otomasyon yapılarına otomatize edilmiş yapı temini ve ekosistem entegrasyonu avantajlarından faydalanmalarına olanak tanır. Örneğin, VM yöneticileri yapı operasyonlarını tek bir VMware konsolundan yöneterek, çoğu yöneticinin şu ana dek erişemediği kolaylıkla güçlü bir işletim modeline sahip olabilirler.

Haber7

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.