Vergi borcu yapılandırması için 3 milyon 786 bin başvuru oldu

Vergi borcu yapılandırması için 3 milyon 786 bin başvuru oldu

Maliye Bakanı Ağbal, vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin, Türkiye genelinde şu ana kadar almış oldukları başvuru sayısının 3 milyon 786 bin olduğunu söyledi.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Vatan KDV İhtisas Vergi Dairesi'ni ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) önemli işlerinden bir tanesinin KDV iadesi işlemlerini yürütmek olduğunu söyledi. 

Geçen yıl 32,7 milyar lira KDV iadesi yapıldığını, bu yılın ilk 9 ayında yapılan iade tutarının 26 milyar liraya ulaştığını, yıllık iade tutarının birçok kurumun bütçesinden yüksek olduğunu belirten Ağbal, KDV iadesinin etkin, hızlı ve doğru bir şekilde yapılmasının hem devlet hem de mükellef açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Ağbal, 2015'te 760 bin, 2016'nın ilk 9 ayında ise 597 bin iade başvuru dosyasının sonuçlandırıldığını, dosya sayısının yıl sonunda 800 bini aşmasını beklediklerini bildirdi.

KDV iade süresine ilişkin Ağbal, "Büyük ölçekte işletmelere iadeleri 5 günde yapıyoruz. KDV iadeleri mükelleflere olan borcumuzdur. Bir gün dahi üzerimizde kalmaması gerekiyor." dedi.

"Ciddi indirimler var"

Naci Ağbal, vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına değinirken, öngörülen son başvuru tarihinin 31 Ekim olduğunu hatırlatarak, bu kanunun mükellefler için tarihi bir fırsat olduğunu, geriye yönelik vergi borcu olan mükelleflerin borçlarını adeta anaparayı ödeyerek kapattığını söyledi.

Ağbal, söz konusu kanunda "peşin ödeme indirimi" gibi daha önceki kanunlarda olmayan bir uygulama başlattıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mesela, vatandaşın 30 bin lira vergi borcu var. 3 yılda 30 bin liralık borç tahminen 80 bin liraya varıyor. Biz bu 50 bin liralık faizi siliyoruz ve son 3 yılın enflasyon oranlarını dikkate alarak bir faiz hesaplıyoruz. Bu durumda borç 40 bin lira oluyor. Bunu taksitli ödeyebilir. Eğer peşin öderse 10 bin liralık faizin yarısını tekrar siliyoruz. Vergi dairesinin kapısında girerken 80 bin lira olan borç, 35 bin liraya iniyor."

Yeniden yapılandırmaya ilişkin son rakamlar

Maliye Bakanı Ağbal, borç yapılandırma kapsamında bugün itibarıyla Türkiye genelinde şu ana kadar almış oldukları başvuru sayısının 3 milyon 786 bin olduğunu belirterek, "Yapılandırılan alacak tutarı 31,3 milyar lira. Bu kapsamda yapılan tahsilat tutarı ise 951 milyon lira. Bu da önemli bir istatistik." dedi. 

Başvuruların yüzde 59'unun internet üzerinden yapıldığını, bu sayıların son iki haftada çok daha iyi bir noktaya geleceğini belirten Ağbal, "Vatandaşlarımızdan rica ediyorum; son güne bırakmayın, peşin ödeme indiriminden yararlanın. Bu tarihi fırsatlardan yararlanın." ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.