1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Veliler dikkat! Sadece 7 marka güvenli
Veliler dikkat! Sadece 7 marka güvenli

Veliler dikkat! Sadece 7 marka güvenli

Kırtasiye ürünlerinde çok çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. Piyasada sertifikalı satış yapan sadece 7 firma var...

A+A-
Tuğba Gömeç'in haberi
 
Okulların açılmasına sayılı günler kala velilerin çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan okul malzemeleriyle ilgili çok çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Piyasada satılan binlerce kırtasiye ürünü için sadece 7 firmanın sertifikalı bir şekilde güvenli satış yaptığı bildirildi.
 
Çocuklar okul heyecanını yaşarken bir yandan da renkli, kokulu, birbirinden ilginç kırtasiye ürünleri dikkatlerini çekiyor. Bu cancanlı ürünler okul stresini eğlenceli hale getirmek isteyen çocukların, sağlıklarını tehlikeli hale getirebiliyor. 
Okul alışverişini ucuza getirmek isteyen veliler ise pazarda bile rahatlıkla bulunabilen bu ürünleri alarak çocuklarını nasıl bir riskle karşı karşıya bıraktıklarının farkında bile değil.
Okul ürünlerinde ki güvenlik sorunu, İstanbul Gümrük Müdürlüğü’nün Çin’den gelen kırtasiye ürünlerine kanserojen madde içermesinden dolayı el koymasıyla tekrar gündem geldi.
 
Uzmanlar, alacağınız ürünlerin mutlaka sağlık güvencesinin olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor...
 
TEHLİKELİ ÜRÜNLER UZAKDOĞU'DAN GELİYOR
 
Yıllardır çocukların sağlığını tehdit eden kırtasiye malzemelerindeki gizli tehlikeye karşı yürütülen mücadeleye tanıklık ettiğini söyleyen İstanbul Kırtasiyeciler Odası Başkanı Yavuz Tekçe, piyasaya çeşitli şekillerde giren ve özellikle de uzakdoğu kökenli olan ucuz ve kalitesiz kırtasiye malzemelerinin abartılmış albeni özellikleri nedeniyle bilinçsizce tüketildiğini vurguladı.
 
7 GÜVENİLİR MARKA VAR!
 
Piyasada bulunan ve ''güvenilir marka'' diye adlandırılabilecek marka sayısının parmakla sayılabilecek kadar az olduğuna dikkat çeken Tekçe, güvenilir ve sertifikası olan 7 bilinir markanın olduğunu ifade etti.
 
UCUZ ÜRÜNE TALEP GÖSTERMEYİN
 
Velilerin ucuz ürüne talep gösterdiklerini ve Çin ürünlerinin de çok ucuza mal edilmesinden dolayı tercih edildiğini söyleyerek sözlerine devam eden Tekçe;
“Çin’den gelen kanserojen madde içeren bu ürünleri ülkeye giriş yapmadan belirlemek gerekiyor. Gümrükte girişi yapılan bu ürünlerin güvenlik sertifikası olup olmadığı güvenlik memurları tarafından kontrol edilmeli. Rahatlıkla sokakta bile satılan kırtasiye ürünlerinin zabıtalar tarafından denetimi sıklaştırılmalı” dedi.
 
VELİLER ÇOCUKLARIN SAĞLIGINI RİSKE ATMAYIN!
 
Velilerin kırtasiyelerden özellikle sertifikalı ürünleri almaları gerektiğine dikkat çeken Tekçe,
“Kanserojen madde içermeyen ürünlerin kullanımının fiyatları yüzde 25 oranında arttı. Çantalar ve kaliteli ürünlerde, 'herhangi bir sağlık riski içermez', 'kanserojen madde içermez' etiketi bulunuyor. Veliler etiketlere dikkat etsin ve ürünlerin sertifikasını görme hakkını kullansın. TSE belgesi olan ürünleri kullanarak çocuklarınızın sağlığını riske atmayın” dedi.
 
MADDE BAĞIMLILIĞINA YOL AÇIYOR
 
Organik çözücü içeren kırtasiye malzemelerinin çocuklar tarafından kullanımının çocuklarda madde bağımlılığına da yol açtığını belirten Tekçe, “Bu malzemelerin kanserojen oldukları da göz önüne alınarak, anne baba ve öğretmenlerin de çocuklara kesinlikle kokulu kalem, silgi, defter, etil asetat ksilende çözülmüş boyalar ve beyaz tahta kalemleri kullandırtmamalılar” dedi.
Kanserojen riski taşıyan okul ürünleri: Çantalar, silgi, boya, beslenme çantası, kalem, tükenmez kalem, beyaz silgi, çocuk ayakkabısı, balerin ayakkabısı, okul çantası, kalem kutusu, işaret kalemi, kuru boya, spor ayakkabısı, pastel boya ve boyama kalemi.
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.