Vatandaşlar Berat Kandili için camilere akın etti

Vatandaşlar Berat Kandili için camilere akın etti

Yurt genelinde vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla camilere akın etti.

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan Şanlıurfa'da, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki camilere akın etti.

Akşam ezanından itibaren yerleşkeye gelenler camilerde namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu.

Yatsı namazının ardından Şanlıurfa Müftülüğünce Dergah Camisi'nde mevlit okutuldu.

Kentteki camilerin tamamında kandil dolayısıyla özel programlar düzenlendi.

Ayrıca, çevre illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makamla Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği belirtilen mekanı ziyaret etti.

Çadır kentte kandil coşkusu
Kentin Akçakale ilçesinde Suriyeli sığınmacıların kaldığı Süleyman Şah Konaklama Merkezi'nde etkinlik yapıldı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Akçakale Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan, Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık ve diğer ilgililerle çadır kentteki Suriyeli sığınmacıların katıldığı etkinlikte, Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Türkçe ve Arapça ilahiler seslendirildi.

Kaymakam Yosunkaya, yaptığı konuşmada, Suriyeli misafirlerin bir sonraki Berat Kandili'nin kendi ülkelerinde barış, huzur ve selamet içerisinde kutlamalarını temenni etti.

Edirne

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camisi'nde Berat Kandili idrak edildi.

Edirne'de vatandaşlar, Berat Kandili dolayısıyla başta tarihi Selimiye, Eski, Üç Şerefeli camiler olmak üzere kentteki birçok camiyi doldurdu.

Selimiye Camisi'ndeki programda namaz kılıp dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler ile kandilin manevi atmosferini yaşadı.

Edirne Müftü Vekili Mehmet Altay, vaazında, kandilin günahlardan arınmak ve sıkıntılardan kurtulmak için bir fırsat olduğunu belirterek vatandaşlara geceyi dua ederek geçirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kandil programına Batı Trakya başta olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinden çok sayıda vatandaş katıldı. 

Gaziantep

Kandil nedeniyle kentlerdeki camilere gelen vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim tilaveti dinledi, dualar etti ve namaz kaldı. Camilerdeki yoğunluk nedeniyle avlulara seccadeler serildi ve vatandaşlar etkinlikleri cami avlusundan takip etti.

Camilerin avlularında bazı hayırsever vatandaşlar ise cemaate şerbet, şeker, süt ve çikolata gibi ikramlarda bulundu.

Adıyaman'da süt dağıtıldı

Adıyaman'daki Ulu Cami'de kılınan namazın ardından İl Müftü Yardımcısı Mustafa Altun dualar okudu. Cami avlusunda cemaate süt dağıtıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıldan itibaren kandil gecelerinde cemaate süt ikramında bulunduklarını söyledi.

Vatandaşların kandilini kutlayan Alan, "Her kandil akşamı süt dağıtıyoruz. Vatandaşlar da ikramlarımızı geri çevirmeyerek kabul ediyorlar. İnsanlarımızın kandilini kutlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Malatya

Malatya'daki kandil nedeniyle en çok yoğunluk Hacı Yusuf Taş Camisi'nde yaşandı.

İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Yılmaz'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdiği camide, bir diğer müftü yardımcısı Hacı Mustafa Kılınç vaaz verdi.

Kılınç, insanların fani dünyaya misafir olarak geldiğini belirterek, "Günahlarımız hatalarımız olur. İşte Rabbimiz bu gibi geceleri adeta biz kullarına ikram ediyor. Bu geceler Ümmet-i Muhammed'in uyanması için vesiledir." diye konuştu.

Malatya Valisi Mustafa Toprak, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar mevlit ve vaazı dinledi.

Bursa

Bursa'da Tarihi Ulu Cami, Emir Sultan Camisi ve Yeşil Cami'de Berat Kandili dolayısıyla programlar düzenlendi.

Camilerdeki kandil programlarına yoğun ilgi gösteren vatandaşlar dua edip namaz kıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programlar, mevlit ve duaların okunmasının ardından kılınan yatsı namazıyla sona erdi.

Çanakkale

Çanakkale'de kandil dolayısıyla vatandaşlar camilere gitti.

Vatandaşlar il merkezi ve ilçelerdeki çok sayıda camide Berat Kandili dolayısıyla düzenlenen programlara katılıp dua etti.

Katılanlara cami çıkışında lokum ve gül suyu ikram edildi.

Balıkesir

Balıkesir'de kandil dolayısıyla vatandaşlar camilere giderek dualar etti, namaz kıldı.

Balıkesir'in tarihi camilerinden Yıldırım'da (Eski Cami) toplanan vatandaşlar, Berat Kandili hakkında bilgilendirildi.

Eski Cami imamı Muhammet Bingöl, vatandaşlara Berat Kandili'nde tövbe etmenin önemine ilişkin bilgi verdi.

Vaaz sonrası yatsı namazı kılındı ve ardından dua için eller semaya kaldırıldı.

Cami çıkışı cemaate lokum ikram edildi.

Antalya

İnşaatı devam eden Akdeniz Üniversitesi Camisi'ndeki ilk vakit namazı Berat Kandili'nde kılındı. Üniversite yerleşkesindeki caminin avlusunda kılınan akşam ve yatsı namazlarında çok sayıda kişi saf tuttu.

Camide gerçekleştirilen kandil programında vaaz veren İl Müftü Yardımcısı İbrahim Keser, borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan beratın, aynı zamanda günahlardan arınma anlamına geldiğini anlattı.

Program sonunda üniversite öğrencilerinden oluşan Hayat Topluluğu üyeleri, İl Müftülüğünün de desteğiyle vatandaşlara karanfil, Kur'an-ı Kerim ve meali hediye etti, ayrıca yemek ikramında bulundu.

Burdur

Burdur'da ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlar merkez Ulu Cami'de düzenlenen programda namaz kılıp dua etti, Kur'an-ı Kerim okudu.

Namaz öncesinde Burdur İl Müftüsü Hıdır Bayrak vaaz verirken, program sonunda vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.