1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vatandaş bu bayram harcamalarını kıstı
Vatandaş bu bayram harcamalarını kıstı

Vatandaş bu bayram harcamalarını kıstı

İntegral Menkul Değerler, Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşların harcama alışkanlıklarını inceledi.

A+A-
Sonuçlar, geçen senelere göre harcamaların azaldığını ortaya koydu. Ayrıca kredi kartı ile alışverişlerin bayram dolayısıyla artsa da 2013'e oranla düştüğüne işaret etti.
 
İncelemeye göre bayramdan evvel enflasyon farkı ile maaşların ödenmesi memur memur, işçi ve emeklilerin yüzünü güldürüyor; harcamalarını artırıyor. Harcamalar gıdada yoğunlaşıyor, genelde Ramazan Bayramı'nın ilk gününden bir hafta kadar önce başlıyor. Dar ve orta gelirli vatandaşların tercihi daha çok küçük esnaflar olurken, her bayramda olduğu gibi hem kredi hem de kredi kartı kullanımı bu sene de artış kaydetti. Ancak bu bayramdan önce geçen senelerde olduğu gibi bir tepe noktası görülmedi.
 
Kredi kartı harcamalarında bayram sebebi ile artış olsa da 2013'e oranla düşüş görüldü. Hem Şubat ayında getirilen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) uygulamaları hem de 2014 Ocak ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan (TCMB) gelen sert faiz artırımı, ilk çeyrek itibari ile tüketicileri sınırlandırırken, bunun yansımaları hâlâ devam ediyor.
 
Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.