Uzun vadeli keskin zeka formulü

Uzun vadeli keskin zeka formulü

Uzmanlar, yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde yıllar sonra daha keskin bir zekaya sahip olabileceğinizi söylüyorlar.

CBS'de yayınlanan sabah haberleri talk şovu olan "The Early Show Saturday Edition" isimli programda, Dr. Cynthia Green, beyin gücünü desteklemek için bazı önerilerde bulundu. İşte bu öneriler;

Egzersiz: Haftada 4-5 kez en az yarım saat egzersiz yapın. Yürüyüşe çıkın, koşun, yüzün veya hareket halinde olduğunuz herhangi bir şey yapın. Egzersiz günlük zihni performansı geliştiriyor, uzun süreli bunama riskini azaltıyor

Yeni uğraşlar araştırın: Her gün zihinsel rutinden kurtulmak için bazı basit yollar bulmaya çalışın. Örneğin, dişlerinizi az kullandığınız elinizle fırçalayın, bulmaca çözün, bir müzik aleti çalmaya ya da yeni bir dil öğrenmeye çalışın veya işe giderken farklı bir yoldan gidin.

Kafanızı oyuna verin: Günde 15-20 dakikanızı kelime oyunları ve görsel algıya dayalı oyunlar gibi zamana karşı yarışılan oyunlara ayırarak her gün zihinsel yeteneklerinizi çalıştırın.

Sosyalleşin: Her gün arkadaşlarınızla bir araya gelin. Çeşitli konularda fikir paylaşımında bulunun. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkın. Uzmanlar, sosyal bağlantıların beyin sağlığına gerçekten iyi geldiğini belirtiyor. Uzun süredir görüşmediğiniz bir dostunuzla telefonda konuşmak bile etkili olacaktır.

Kadınca Kararınca