Uzmanlar uyardı: İnsanlara yönelik kuş saldırıları gittikçe yaygınlaşıyor

Uzmanlar uyardı: İnsanlara yönelik kuş saldırıları gittikçe yaygınlaşıyor

Uzmanlar özellikle yılın bu döneminde kuşların kendi bölgelerine girenlere pike yaparak saldırmasının daha muhtemel olduğunu söyledi.

A+A-

Londra Üniversitesi Royal Holloway Koleji’nden ekofizyolog Dr. Steve Portugal’a göre çoğu yırtıcı kuş ve deniz kuşu, yumurtalarını veya yavrularını davetsiz misafirlere karşı korumaya çalışıyor. Portugal The Independent’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Özellikle büyük korsan martı türü yuvasına çok yaklaşan herkese pike yaparak saldırmasıyla tanınır. Kutup sumrusu sürüleriyse bölgesine giren herkesi saldırganca taciz ederek yavrularını korur.

Habitatları küçüldüğü için yuva yapmaya uygun alanlar bulmaları zorlaştıkça, gayretli ebeveyn kuşlarla insanlar arasındaki bu tür etkileşimler muhtemelen artacaktır.

Belediye meclisi temmuz ayında, Galler’in Prestatyn isimli sahil kasabasında yaşayan Tom Ellis’e evinin yakınlarındaki martı saldırılarından korunması için şemsiye kullanmasını tavsiye etmişti. Ellis, çatısında yuva yapan kuşların yavruları yumurtadan çıktıktan sonra evden çıkmaya korkar hale geldiğini söylemişti.

ABD’deki Ulusal Audubon Topluluğu’nun kuşları korumadan sorumlu yöneticisi Andrea Jones, BBC’ye yaptığı açıklamada saldırıların kesinlikle artışta olduğunu söyledi.

Dr. Portugal gibi Jones da bunun büyük oranda insanların kuşların yaşam alanlarına zarar vermesinden kaynaklandığını belirtti.

Diğer yandan Jones sosyal medyada paylaşımları sayesinde insanların bu etkileşimleri daha fazla fark etmeye başladığına inanıyor.

Kanada’nın Vancouver şehrinde CrowTrax isimli bir internet sitesini kullanan yerel halk bu tür olayları kayıt altına alabiliyor ve bunlar online bir haritaya yerleştiriliyor. 2016’da ilk açıldığından bu yana internet sitesine 5 binden fazla rapor kaydedildi.

Kuş yuvalarında yavru arayan kuş bilimciler sıklıkla baret takıyor. Jones, Massachusetts’te gerçekleştirdiği son araştırması sırasında deniz kırlangıçları tarafından saldırıya uğradığını söyledi.

Her şeye karşın bu saldırıların yaralanmayla sonuçlanması oldukça zor çünkü kuşlar bunu genellikle birinin sırtına doğru uçarak ya da kafasını gagalayarak gerçekleştiriyor.

Uzmanlar kuş saldırılarından korunmanın en iyi yolunun bölgelerini terk etmek olduğunu söylüyor. Aynı zamanda kuşları görüş açınızın dışında tutarsanız, saldırma ihtimalleri daha düşük. 

Independent Türkçe

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.