Uzayın mücevheri böyle görüntülendi

Uzayın mücevheri böyle görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'dan 6 bin ışık yılı mesafede yer alan mücevher görünümlü nebulayı 18 yıl sonra tekrar görüntüledi

A+A-

Yay (Sagittarius) Takımyıldızı'nda yer alan ve görünümüyle 'Küçük Mücevher Bulutlusu' olarak adlandırılan NGC 6818 adlı nebula, Hubble tarafından 18 yıl sonra yeniden görüntülendi. NASA, merkezindeki yıldızın etrafını örten bulutun sadece 0,5 ışık yılı alana yayıldığını belirtti.

NGC 6818, Güneş benzeri yıldızların 'emeklilik' dönemine girmesiyle yaşadıkları dönüşümü gözler önüne seren bir örnek. Gezegen nebulası olarak adlandırılan yapılar uzaya doğru genişledikçe şekilsiz ve dağınık gaz bulutları oluşturuyor. NGC 6818, merkezinde daha parlak ve bütün halinde beliren bir küreye sahipken, onu daha silik ve yoğun bir katman kaplıyor.

NGC 6818'in merkezindeki yıldızın doğurduğu kozmik fırtınaların uzaya saçılan materyali ittiği ve nebulaya sahip olduğu uzunlamasına şekli verdiği düşünülüyor. 'Yıldız fırtınası' aynı zamanda nebulanın dış katmanlarında da parlaklık oluşmasını sağlıyor.

Hubble, ilk kez 1997'de görüntülediği NGC 6818'in fotoğrafını enerji yüklü oksijen ve hidrojen parçacıklarını ortaya koyan filtrelerle çekmişti. En son fotoğraf, yine Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 ile farklı filtrelerle çekildi.

Kaynak: NASA ve Al Jazeera

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.