Uyku eğitimiyle bebekler geceleri kesintisiz uyuyabilir

Uyku eğitimiyle bebekler geceleri kesintisiz uyuyabilir

Seride Samurkaş, “Hangi dönemde ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu bilmediğimiz bebeklerimiz, aslında yorgunluktan uyuyamıyor ve bu yüzden gece sık uyanıyor olabilir.” diyor.

A+A-


Bebekler dünyaya gelince aileleri sevince boğuyor. Ancak bir süre sonra bebeğin uyku problemleri gecelerce uykusuz kalan anneleri hayli yoruyor ve bebeği anlamakta zorlanan annelerin psikolojileri de olumsuz etkileniyor. Ancak doğru yöntemlerle bebeklerin gece boyu kesintisiz uyuması mümkün.

Dünyada yaygın olarak yapılan uyku eğitimleri Türkiye’de de rağbet görmeye başladı. Türkiye’nin ilk uyku koçu Seride Samurkaş, ‘Uyku Meleği’ danışmanlık hizmetiyle ailelere danışmanlık yapıyor ve bebeklerin kendi kendine uyumayı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyor. Samurkaş da bu serüvene oğlunun uyku problemine çare ararken başlamış. Amerikalı ünlü uyku koçu Kim West’ten eğitim almış ve bu metodun anlatıldığı ‘İyi Uykular Tatlı Rüyalar’ kitabını da Türkçeye kazandırmış. Samurkaş’a göre bebeklerin gece boyu kesintisiz uyuması mümkün. Annelerin yapması gereken ilk şey, bebeklerin biyolojik uyku düzenini yani hangi dönemde kaç saat uyumaya ihtiyacı olduğunu öğrenmek ve ona uygun davranmak. Samurkaş, “Hangi dönemde ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu bilmediğimiz bebeklerimiz, aslında yorgunluktan uyuyamıyor ve bu yüzden gece sık uyanıyor. Ertesi gün de erkenden uyanıyor ve çok ağlıyor.” diyor. Mesela 6 aylık bir bebeğin günde, 11 saati gece ve 3 saati gündüz olmak üzere, toplam 14 saat uyuması gerekiyor. Bebek uykusu geldiğinde sinyal veriyor ama aileler bunu anlayamıyor. Bebeğin uyuduğu ortamın da belli özellikler taşıması gerektiğine dikkat çeken Samurkaş, uyku hijyeni denilen uygun ortama dikkat çekiyor. Kendi başına nasıl uyuyacağını öğreten Kim West adlı yöntem, 6 aydan büyük ve hiçbir sağlık problemi olmayan bebeklerde uygulanabiliyor. Anneler bu eğitim sırasında bebeğin gündüz ve gece uykularını bebeğin ihtiyacını karşılayana kadar uygulamaya çalışıyor. Gece, bebeği emzirerek uyutmak yerine karnı doyduktan sonra yatağına yatırıp kendi kendine uyumasını sağlıyor. Her gün uyumadan önce ninni söylemek, banyo yapmak gibi aynı faaliyetler yapılıyor ve bebek yatağında uykuya dalıyor. Anne eğitime başlarken bebeğin yanında sandalyede oturuyor ve ağladığı zaman onu sakinleştirerek uykuya dalıncaya kadar yanında oluyor ve uyumasını sağlıyor. Aşamalı olarak sandalyeyi daha uzağa koyuyor ve gerçekten ihtiyacı olmadığı sürece yanına gidip kucağına almıyor. Sonunda bebek sadece koridordan annesinin sesini duyuyor ve kendi kendine uyumayı öğrenmiş oluyor.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.