1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılınacak
Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılınacak

Uygur Türkleri için gıyabi cenaze namazı kılınacak

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, bugün cuma namazına müteakiben Doğu Türkistan’da öldürülen 28 Uygur Türkü için giyabi cenaze namazı kılacak.

A+A-

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz, yaptığı yazılı açıklamada Çin'in işgali altındaki Doğu Türkistan'da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini belirterek, “Müslüman Uygur Türkleri yaşam mücadelesi vermektedir. Bu mücadelenin bir tarafında asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan'ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır. Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türkleri'ne sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir. Özellikle Ramazan ayında Uygur Türkleri'nin tüm değerleri hedef alınmakta, sözde demokrasi havarileri özlerindeki ‘Haçlı' ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçerisinde bulunduğumuz bu Ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur” dedi.

“Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır” diyen Kılavuz şunları kaydetti:

ORUÇ TUTMALARI ENGELLENİYOR

“Her Ramazan ayında baskı ve sindirme politikalarına yenilerini ekleyen Çin, Uygur Türkleri'nin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarmaktadır. Diğer yandan camiiler de Çin zulmünden payını almakta, baskı ve işkence ile Müslüman Türk'ün toprağında ezan susturulmak istenmektedir. Müslüman gençler alkol kullanmaya zorlanmaktadır. Komünist Çin rejimi tarafından kadınların elbiselerine bile karışılmakta, tüm insani erdemler yok sayılmaktadır. Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın milli ve manevi değerlerine karşı adeta bir yıkım gerçekleştirilmekte, ata yurdumuzdan hem Türk varlığı hem de Türk izleri şerefsizce silinmeye, yok edilmeye çalışmaktadır. Çin'in bu vahşet ve zulmü en son 22 Haziran 2015 tarihinde Kaşgar'da kendini göstermiştir. Çin polisi tarafından 28 soydaşımız acımasızca şehit edilmiştir. İşgalci Çin yönetiminin keyfi ve yargısız infazlarına bir yenisi daha eklenmiştir. Ne vahimdir ki yine söz konusu Müslüman Türk olduğunda uluslar arası sivil toplum kuruluşları ‘lâl' olmuş, ileri demokrasi âşıkları üç maymunu oynamaktadır.”

yeni akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.