Üstü açık camide 561 yıldır cuma namazı kılınıyor

Üstü açık camide 561 yıldır cuma namazı kılınıyor

Kadırga Yaylası’nda Fatih Sultan Mehmet’in cuma namazı kıldırdığı çatısı olmayan açık hava camisinde, 561 yıldır çimen üzerinde namaz kılınıyor

Gümüşhane sınırlarındaki Kadırga Yaylası’nda 561 yıl önce Trabzon’u fethe giderken arkadaşı Kadir Ağa’yı ziyaret etmek için buraya uğrayan ve bu caminin yapılmasını emrederek ordusuyla birlikte namaz kılan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yaptırılan ve dünyada az sayıda örneği bulunan üzeri açık camide, her yıl yaz aylarında cemaatle cuma namazı kılınıyor.

Yaz mevsimiyle birlikte cuma günleri yaylada kurulan halk pazarı nedeniyle çevre il, ilçe, köy ve yaylalardan Kadırga’ya akın eden vatandaşlar, tabanı doğal çimden oluşan ve etrafında sadece duvar olan üzeri açık camide cuma namazını kılıyor.

Yaylaya adını veren Kadir Ağa’nın mezarının da bulunduğu Kadirkaya’nın yamacında kurulu ve etrafında onlarca obanın yer aldığı Kadırga Yaylası'na Gümüşhane, Trabzon ve Giresun illerinden yaz aylarında yoğun talep oluyor.

Cuma günleri pazar kurulması nedeniyle adeta küçük bir ilçeye dönüşen yaylanın etrafında Şahmelik, Çatma, Minarlı, Oğuz, Aktaş ve Ören gibi çok sayıda büyük ve bilinen oba bulunuyor.

TABANI DOĞAL ÇİMDEN OLUŞUYOR

Yüzyıllardır her temmuz ayının üçüncü cuma günü şenlik ve otçu göçünün yapıldığı yaylada otel, lokanta, kahvehane, bakkal, manav gibi yeme, içme ve konaklama tesisleri bulunuyor.

Tabanı doğal çimden oluşan, etrafında sadece duvar olan ve 2 minaresi bulunan üzeri açık camiye giren vatandaşlar, ayakkabılarını duvarların üzerine koyduktan sonra çim üzerinde namazını kılıyor.

iha

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.