Üniversiteye yerleştirmede rekor

Üniversiteye yerleştirmede rekor

2015 üniversite yerleştirme oranlarında son 4 yılın rekoru kırıldı. 2011'de kontenjanların yüzde 8.9'u, 2013'te de yüzde 14'ü boş kalırken bu oran 2015'te 4.7'ye geriledi.

A+A-

Yükseköğretime yerleşimde son 4 yılın rekoru kırıldı. Bu yıl belirlenen 823 bin 739 kontenjana 785 bine yakın aday yerleşti. Ntv'nin haberine göre kontenjanların yalnızca yüzde 4.7'si boş kaldı. Bu oran 4 yıl önce 8.9'du.

"HEDEFİMİZ BOŞ KONTENJANLARI 40 BİNİN ALTINA ÇEKMEK"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç "Üniversitelerimizdeki kontenjanların atıl kalmayacak şekilde en yüksek oranda dolması en önemli önceliğimiz. Bunu yaparken, doğru akademik profildeki adayların doğru bölüme yerleşmesini de gözetiyoruz. Tıp ve hukuk fakülteleri için getirilen taban başarı sırası şartı, temel bilim bölümlerinde yaptığımız kontenjan düzenlemeleri, meslek yüksekokullarındaki kontenjanların sınavsız geçiş ve YGS puanına göre ikiye ayrılması hep bu hedefler gözetilerek yapıldı" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 Mart günü YÖK'e yaptığı ziyaret sırasında, yükseköğretim sistemiyle ilgili detaylı bir sunum yaptıklarını söyleyen Saraç "Bu sunumda yeni bir kontenjan politikasına geçtiğimizi ve bu yıl için hedefimizin boş kontenjanları 40 binin altına çekmek olduğunu iddialı bir şekilde söylemiştik. Bunu da başardık" diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.