Üniversiteleri tek tiplilikten kurtarmak istiyoruz

Üniversiteleri tek tiplilikten kurtarmak istiyoruz

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerin tek tiplilikten kurtulup, hepsinde misyon farklılaşmasına gidecek yolu açmak istediklerini söyledi.

A+A-

Ordu Üniversitesi ev sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek Üniversitelerin Bölgesel Gelişmeye Katkısı Odaklı Değerlendirme Toplantısı'na katılmak üzere şehre gelen Saraç, beraberindeki rektörlerle Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Saraç, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, toplantıya 25 üniversite rektörünün katılacağını belirterek, "Yakın dönemde üniversitelerimizin bölgesel kalkınmadaki rolünü artırmaya yönelik çalışma başlattık. Ankara'dan yönetme yerine, Anadolu'da üniversitelerimizle bir arada bulunarak bu süreci yürütelim istiyoruz" dedi.

Toplantının ilkini, Bingöl'de 22 üniversite rektörünün katılımıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Saraç, "İkinci ayağını da Ordu Üniversitesinde gerçekleştireceğiz. Toplantıda üniversitelerimizin bölgesel gelişimlerini müzakere edeceğiz" diye konuştu. 

Saraç, ​"yükseköğretimde artık yeni bir safhaya geçtiğimizi söylemek istiyoruz" ifadelerini kullanarak, şunları kaydetti:

"Üniversitelerimizin tek tiplilikten kurtulup, hepsinde misyon farklılaşmasına gidecek yolu açmak istiyoruz. Eğer bu olduğu taktirde, özellikle kalite kurulunun da bu sürece katkısıyla birlikte yükseköğretimde yapısal bir dönüşümün başlayacağını umuyoruz."

Vali Balkanlıoğlu ise ziyaret dolayısıyla Saraç, beraberindeki Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç ve diğer rektörlere teşekkür ederek, toplantının Ordu'da yapılacak olmasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.