UNESCO: Anadilde eğitim haktır

UNESCO: Anadilde eğitim haktır

UNESCO tarafından belirlenen Dünya Anadil Günü'nünde Türkiye'de 18 dilin kaybolma tehlikesinin hatırlatıldığı günde, üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırdı.

A+A-

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Anadil Günü, dün dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. 2000 yılından bu yana her yıl 21 Şubat'ta kutlanan, kültürel çeşitliliğin ve çok dilliliğin desteklenmesini hedefleyen Dünya Anadil Günü'nün bu yılki teması, anadilde eğitim hakkı oldu. UNESCO, bu kapsamda üyelerini anadilde eğitimi teşvik etmeye çağırdı.

18 KAYIP TÜRKİYE'DE

Dünya Anadil Günü, kaybolmaya yüz tutmuş dilleri de akıllara getirdi. Tehlike Altındaki Diller Dünya Atlası'nın Mart 2013 versiyonunda, 2 bin 500'den fazla dil yer alıyor. Bunlar arasında Türkiye ve çevresinden de 18 dil bulunuyor. Bu yılki listede bir değişiklik olmadı.

LUBIHÇA, ROMANCA

Türkiye'de yok olma tehlikesi altında olan ya da yok olmuş diller şöyle sıralandı: Abhazca, Abazaca, Adıgece, Kapadokya Yunancası, Gagavuzca, Hertevince, Hemşince, Ladino, Kabardeyce, Lazca, Mlahsô, Pontus lehçesi, Romanca, Suret, Turoyo, Ubıhça, Batı Ermenicesi, Zazaca.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.