Ümmet saldırı altında gereğini yapın

Ümmet saldırı altında gereğini yapın

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Arap liderlere kapsamlı barış çağrısında bulundu

A+A-

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Arap liderlere ümmeti kalkındırmak ve Suriye, Filistin ile Irak'ın sorunlarını çözmek için anlaşmazlıklardan vazgeçerek kapsamlı barış yapmaları çağrısında bulundu.

Birlikten, Kuveyt'te yapılacak "25. Arap Birliği Zirvesi" öncesi yapılan yazılı açıklamada, zirveye katılacak liderlerden, ümmetin uğradığı eşi görülmemiş saldırı ve tehlikelere karşı, birliği koruma ve istikrarı güçlendirme sorumluluklarını yerine getirmeleri istendi.

Liderlerden, halkların beklentilerini göz önünde bulundurarak ve ortak çıkarlar doğrultusunda aralarındaki anlaşmazlıkları aşmaları gerektiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu zirveniz, birlik projeleri, ekonomik kalkınma ve siyasi katılımın halkın beklentilerinden uzak olduğu ve dış güçlerin ümmetin milli birliğini, uygar kimliğini ve birbiri arasındaki ilişkileri tehdit ederek, saldırdığı bir dönemde gerçekleşmekte. Sadece siz liderler stratejik bir plan üzerinde dayanışma yaparak mevcut sorunları çözebilir, çıkabilecek muhtemel sorunları kontrol altına alabilir ve geçmişin yaralarını sarmayı başarabilirsiniz."

Açıklamada liderlere, Suriye krizini kökten çözmek için ittifak etmeleri, Irak'ın durumuyla ilgilenmeleri, oradaki mezhepçilik fitnesinin ateşini söndürmeleri ve Mısır krizini çözmek için herkesi memnun edecek ortak bir çözüm bulmaları çağrısında da bulunuldu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.