Uluslararası Af Örgütü'nden Mısır'a kınama

Uluslararası Af Örgütü'nden Mısır'a kınama

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da 529 kişiye idam cezası verilmesi kararını kınayarak, kararın bozulmasını istedi.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da 529 darbe karşıtına şiddete teşvik suçundan verilen idam cezasını kınadı ve kararın "anlamsız" olduğunu bildirdi.

Bugün verilen kararla idam cezasına çarptırılanların sayısının son üç yılda ülke genelinde verilen idam cezalarının toplamından fazla olduğunu dikkati çekilen açıklamada, örgütün Kuzey Afrika ve Ortadoğu Direktör Yardımcısı Hassiba Hadj Sahraoui'nin görüşlerine yer verildi.

Kararın bozulması gerektiğini vurgulayan Sahraoui, böyle bir karara daha önce sadece Mısır'da değil, dünyanın hiçbir yerinde rastlanmadığını belirtti. Sahraoui, tek bir seferde 529 kişi hakkında idam cezası kararı verilmesinin son yıllarda gördükleri idam cezalarının "en büyüğü" olduğunu ifade etti.

"Mısır mahkemeleri Mursi destekçilerini cezalandırmakta hızlı" diyen Sahraoui şunları kaydetti:

"Ancak mahkemeler güvenlik güçlerinin büyük insan hakları ihlallerini görmezden geliyor. Binlerce Mursi destekçisi hapishanelerde çürürken, yüzlerce eylemcinin ölümüne dair düzgün bir soruşturma başlatılmadı. 37 tutuklunun ölümü için sadece tek bir polis memuru hapis cezasıyla karşı karşıya."

Londra merkezli örgüt, yinledikleri taleplerine karşın, Mısırlı yetkililerin ülkede verilen idam cezaları ve infazlara ilişkin rakamları yayınlamadığını vurgulayarak, "Ancak Af Örgütü, Mısır mahkemelerinin 2013 yılında en az 109 kişi hakkında idam cezası kararı verdiğini biliyor. 2012 yılında verilen idam cezalarının en az 91, 2011 yılında ise en az 123'dü" ifadelerini kullandı.

Bugün Mısır'daki Minya Ceza Mahkemesi, darbe karşıtı 529 kişi hakkında "şiddete teşvik suçlamasıyla" idam cezası verilmesini ve dosyalarının müftüye sevk edilmesini kararlaştırmıştı.

Fransa'dan tepki

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatının 529 üyesinin idam cezasına çarptırılmasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bakanlık açıklamasında, idam cezası haberlerinin ‘’endişe ile karşılandığı’’ bildirildi. Açıklamada, ‘’Fransa ne koşullarda olursa olsun idam cezasına karşıdır ve bu cezanın adalet biçimi olmadığı konusunda kararlıdır’’ ifadesi kullanıldı.

Fransa’nın Mısır’da devam eden geçiş sürecine verdiği desteğe atıfta bulunulan açıklamada, "Öngörülen takvim uyarınca seçilmiş demokratik kurumların anayasa ve uluslararası taahhütlere uygun olarak insan hakları ve temel özgürlüklere uygun hareket edilmesini garanti altına alması gerektiği" ifade edildi.

İngiltere'deki Mısırlılar'dan kınama

 "İngiltere'de Yaşayan Demokrasi Taraftarı Mısırlılar (BE4D)" adlı organizasyon Mısır'da 529 darbe karşıtına şiddete teşvik suçundan verilen idam cezasını kınayarak, kararı veren mahkemeyi "düzmece" olarak tanımladı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da, ülkenin demokratik yolla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek veren gösteriler düzenleyen"BE4D" adlı oluşum, yayımladığı yazılı açıklamada, "mahkemenin kararının cuntanın Mısır halkına verdiği 'siyasi muhaliflerin çoğunun acımasızca öldürüleceği' mesajını güçlendiriyor. Kararın hızı, vahameti ve avukatların tutanaklarda sunamadığı kamu iddiaları, insan hakları ihlallerine karşı adaleti savunan herkeste şok etkisi yarattı" ifadelerine yer verildi.

Organizasyon, "BE4D, davalıların avukatlarının yokluğunda alınmış bu yozlaşmış kararı kınıyor ve suçlu cunta rejimini sorumlu tutuyor" diyerek İngiliz hükümetinden "bu tür korkutma taktikleri ve siyasi muhalefetin insan haklarının açıkça ihlal edilmesinin" kınanması ve "Mısır'da tutuklu tüm siyasi makhümların serbest bırakılması" çağrısında bulunmasını istedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.