Uludere mağduru gencin ailesine ceza şoku

Uludere mağduru gencin ailesine ceza şoku

İki yıl önce ölen Nadir Alma’nın aldığı ceza, baba Sadık Alma’ya elden teslim edildi. Tebligatta, cezanın faiziyle ödenmesi istendi.

A+A-

Uludere’de savaş uçaklarının attığı bombalarla hayatını kaybeden 34 kişi arasında yer alan Nadir Alma’nın (25) ailesi perişan. Gence 2003 yılında işlediği ‘kaçakçılık’ suçundan dolayı verilen 8 bin 403 lira para cezasının tebligatı yapıldı. Cezanın faiziyle ödenmesi istenen ailenin avukatı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, 2 yıldır hayatta olmayan bir kişi ile ilgili tebligat yapılmasını ‘skandal’ olarak nitelendirdi.

Şırnak’ın Ulurere ilçesinde 28 Aralık 2011 günü uçakların bombalaması sonucu 33 kişi ile birlikte hayatını kaybeden Nadir Alma’nın (25) ailesi, 2003’te işlenen kaçakçılık suçundan verilen 8 bin 403 liralık cezanın tebligatı ile şoke oldu. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, olayı ‘skandal’ olarak değerlendirdi. Ölenler arasında birçok yakını bulunan Ferhat Encü ise “Devlet, acımıza acı katmaktan başka hiçbir şey yapmıyor.” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) Köyü kırsalında 28 Aralık 2011 günü savaş uçaklarının bombalaması sonucu ölen Nadir Alma ile ilgili, Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nin 1 Aralık 2003 tarihinde işlenen ‘kaçakçılık’ suçundan açtığı dava, 11 Haziran 2009’da sonuçlandı. Mahkeme, Nadir Alma’yı üzerinde yakalanan kaçak sigaraların gümrüklenmiş değerinin 3 katı olan 11 bin 205 lira ile cezalandırdı. Paranın satın alma gücü, günün ekonomik şartları göz önüne alınarak ceza ‘hafif ve kabul edilebilir’ şeklinde takdir edilerek 8 bin 403 liraya indirildi. Mahkemenin kararı Gülyazı Köyü’ndeki Nadir Alma’ya bildirildi, aile kararın bulunduğu tebligatı kaybetti. Gencin 28 Aralık 2011 tarihindeki hava saldırısında ölümünün ardından cezanın düşeceğini sanan aile, geçen hafta Uludere Adliyesi’ne gidince elden teslim edilen ceza tebligatı ile karşılaştı.

Adliyeden baba Sadık Alma’ya, Nadir Alma’ya Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği para cezası kararını içeren ‘kaçakçılık’ cezasıyla ilgili tebligat elden teslim edildi. Tebligatta, ailenin 2 yıl önce hava bombardımanında yaşamını yitiren Nadir Alma’nın 2003 yılında işlediği ‘kaçakçılık’ suçundan dolayı aldığı para cezasını faiziyle ödemesi istendi.

Aile, ceza tebligatı ile şoke olurken, aynı zamanda ailelerin avukatlığını yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, olayı ‘skandal’ olarak nitelendirdi. Açılan davanın kişisel olduğunu ve parasal alacak davası olmadığını belirten Avukat Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mirasçılarının bu para cezasını ödeme sorumluluğu yoktur. Ceza kovuşturmasına bağlı olarak istenen bir para cezasıdır. Kişi hayatta olmadığından ceza mahkumiyetine bağlı olan tüm sonuçlar ortadan kalkar. Dolayısıyla bu para cezasının mirasçılar açısından bir hükmiyeti yoktur. Yapılan tebligat usulsüzdür, savcılığın yaptığı işlem yasal hukuka aykırıdır. 2 yıldır hayatta olmayan bir kişi ile ilgili infaz anlaşılır bir durum değil, skandaldır.”

Uludere olayında ölen 34 kişi arasında çok sayıda yakını olan BDP Parti meclisi üyesi Ferhat Encü de, 34 kişinin öldürülmesi ile ilgili yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verilirken, öldürülen kişinin ailesinden daha önce kabul etmediği ‘kaçakçılık’ suçunun para cezası istediğini belirterek, “Devlet, acımıza acı katmaktan başka hiçbir şey yapmıyor. Olay ile ilgili 2 yıldır bir sorumlu dahi bulunmazken, devlet bizi yıldırmaya devam ediyor.” dedi.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.