'Ulu İslam mabedi Ayasofya' diyerek açılış yaptılar

'Ulu İslam mabedi Ayasofya' diyerek açılış yaptılar

Açılışa Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katıldı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Aşk-ı Nebî sergisi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla Ayasofya’da açıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İslam Kültür ve Sanat Platformu işbirliğiyle Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Aşk-ı Nebî sergisinin açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Bizleri bu mübarek Cuma günü icabet saatinde ulu mabedimiz Ayasofya’nın kubbesi altında biraraya getiren Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun” dedi.

ULU MABEDİMİZ, ULU İSLAM MABEDİ AYASOFYA

Sözlerine, “Ulu mabedimiz, ulu İslam mabedi Ayasofya’yı saygı ve tazim ile hürmetlerimi arz ediyorum” diye başlayan Başkan Görmez, Hz. Peygamber sevgisinin bu tarihin, bu medeniyetin ruhuna nakşedilmiş bir sevgi olduğunu ve o sevgiden bütün dünyaya sevgiyle bakmayı öğrenmiş bir millet olduğumuzu kaydetti.

Ayasofya’nın Hz. Peygambere olan aşkın, sevginin, sevdanın yansıtıldığı sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor olmasından duyduğu bahtiyarlığı ifade eden Başkan Görmez, Ayasofya’da her yıl geleneksel hale gelen ‘Aşk-ı Nebi Hilye-i Şerif’ sergisinin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

AYASOFYA'YA ASTIĞIMIZ HİLYE BİR DUA

"Bu sene birlikte idrak edeceğimiz Kutlu Doğum Haftası, ‘Hz. Peygamber ve Güven Toplumu’ başlığını taşıyor. Ulu mabedimiz Ayasofya’ya astığımız her hilye-i, her hilye-i saadeti bu hafta içerisinde İdlib’de kimyasal silahlarla can veren o masum yavrulara birer dua olarak, bir Fatiha olarak gönderiyorum. Yüce Rabbimiz bütün insanlığı yeryüzünde masum yavruların çığlığını duyan ve umursamaz bir tavırla ona sırt çeviren insanlar olarak bizi kılmasın. O çığlıklara kulak veren, onları dinleyen ve masum çocuklar üzerinden her türlü zulmü ortadan kaldırmak için seferber olmayı insanlığa, insanlık ailesine nasip etsin diyorum.

Birbirinden eşsiz 63 adet Hilye-i Şerif, 7 Mayıs 2017 tarihine kadar sanatseverlerle bulaşacak.

ayasofya_banner.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum