Ultra dayanıklı bataryalar yolda: 6 dakikada tam şarj!

Ultra dayanıklı bataryalar yolda: 6 dakikada tam şarj!

Görmekte olduğumuz bu yumurtaya benzeyen şeyler aslında içerisinde şekil değiştirebilen alüminyum taneciklerine evsahipliği yapan titanyum dioksit hücreleri...

A+A-

Batarya teknoloji üzerindeki çalışmalarda özellikle son dönemde ciddi bir artış görüyoruz. Henüz pratikte elle tutulur bir gelişmeye tanık olmadığımız için işler halen Asus'un 5000mAh'lık dev bataryalı son telefonu ZenFone Max'da yaptığı gibi batarya kapasitesini arttırmak suretiyle pil ömrünü uzatmak olsa da muhtemelen yakın gelecekte ciddi bir yenilikle tanışacağız.

Bildiğimiz gibi bundan yaklaşık 1.5 ay kadar önce geliştirilmekte olan grafin-silikon bataryaların potansiyelinden bahsetmiştik, keza LG'nin altıgen bataryaları da umut vaat eden bir diğer atılım idi.
İşte şimdiki haberimizde yine bataryalarla ilgili olsa da bu defa kullanılan yöntem ve bileşenler daha sağlam bir potansiyele işaret ediyor. Şöyle ki MIT ve Tsinghua Üniversiteleri'nde görevli araştırma ekibi nano boyutta taneciklere sahip batarya elektrotu geliştirdi. Görmekte olduğumuz bu yumurtaya benzeyen şeyler aslında içerisinde şekil değiştirebilen alüminyum taneciklerine evsahipliği yapan titanyum dioksit hücreleri. Titanyumum buradaki avantajı halihazırdaki bataryalarda kullanılan yöntem olan grafin elektrotlardan farklı olarak şarj döngüsünün kayıpsız oluşu. Bunun pratikteki karşılığı ise sadece daha uzun ömürlü piller değil aynı zamanda daha yüksek kapasiteye ve güce sahip piller anlamına geliyor. Öncül testlere baktığımızda bataryanın ömrünü kayda değer derecede azaltan ultra-hızlı şarj denemelerinde (6 dakikada %100 dolum) dahi 500 şarj ertesinde ömür döngüsünün ancak 2/3'e gerilediğini (0.66) görüyoruz ki bu da günümüz teknolojileriyle mukayese ettiğimizde üç katı aşkın bir dayanıklılık demek. Şarj süresinin günümüze kıyasla hızından bahsetmiyoruz bile.

Henüz laboratuvar aşamasında ön testleri yapılan bu teknolojiye yönelik bir diğer önemli ayrıntı ise gerçek hayata aktarımının düşünülenden çok daha hızlı bir sürede gerçekleştirilebilir oluşu. Çünkü hem kullanılan üretim yöntemi basit hem de asıl önemlisi alüminyum olsun, titanyum olsun bu tür bileşenler görece kolay ve ucuz biçimde sağlanabiliyor. Keza bileşenlerin yapısı gereği kapsüllerin baskıya dayanıklı oluşları da bir diğer avantaj.
batarya

Yeni Şafak 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.