Türksat-4A uydusu ile Afrika'yı fethedeceğiz

Türksat-4A uydusu ile Afrika'yı fethedeceğiz

Tüksat-4A uydusu 15 Şubat'ta fırlatılacak böylece uydu haberleşme ve yayıncılık için bütün talepler karşılanacak. Afrika'nın tamamına yayınlarımız gidecek

A+A-

Japon Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) tarafından yapılan ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Japonya seyahatinde Türkiye'ye teslim edilen Türksat-4A uydusu, 15 Şubat 2014'te uzaydaki yerini almak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türksat-4A uydusunda Türkiye'nin haberleşme uydu filosunda ilk defa yeni bir teknoloji olan, “Ka Bant” frekans kullanıldığını kaydetti. Elvan, “Bu sayede daha önce ulaşılamayan Afrika'nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınlarımızı ulaştırma imkânına kavuşmuş olacağız. Yani Afrika'nın tamamını kapsayacağız” dedi. Elvan, yeni haberleşme uydularının sağlayacağı 3 kat kapasite genişlemesi sayesinde; uydu haberleşme ve TV yayıncılığı için kamu ve özel kuruluşlarının bekleyen taleplerinin tamamının karşılanmış olacağını da ifade etti. Türksat-4B uydusunun da 2014 içinde fırlatılacağını açıklayan Elvan, şunları söyledi:

“Bu uydular haberleşme alanında çok daha geniş alana ulaşma imkânı verecek. Sözleşme ile birlikte Doğrudan Katılım Programını da devreye aldık. Bu program çerçevesinde Türk mühendislerinin Türkiye'de üretilecek yerli haberleşme uydularının entegrasyon ve testlerinde çalışmak ve yerli haberleşme uydularını üretmek için gerekli yeterliliğe sahip olmaları hedeflendi. Uydularımızın üretim sürecine nezaret ve kontrol etme görevini yürüten mühendislerimizin dışında, 14 mühendisimiz de Japonya'da görevlendirildi. Bu mühendislerimiz, sertifikasyon ve işbaşı eğitimlerini tamamlayarak, uydularımızın entegrasyon ve testlerine de bizzat katılıyorlar. Programın bitiminde Türkiye'ye dönecek olan mühendislerimiz, TUSAŞ-TAİ Kazan tesislerinde kurulumu devam eden, Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezinde (UMET) yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacak.”

Kazakistan'DAN FIRLATILACAK

Tüksat-4A uydusu, uzaydaki yerini almak üzere Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılacak. Bakan Elvan, “Bu sayede daha önce ulaşılamayan Afrika'nın Sahra altı kısmına da televizyon yayınlarımızı ulaştırma imkânına kavuşmuş olacağız” dedi.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.