TÜRKPATENT'ten Kars balı, Şanlıurfa sadeyağı, Bursa siyah incirine coğrafi işaret tescili

TÜRKPATENT'ten Kars balı, Şanlıurfa sadeyağı, Bursa siyah incirine coğrafi işaret tescili

Aralarında Kars balı, Amasya çiçek bamyası, Şanlıurfa sadeyağı ve Bursa siyah incirinin de bulunduğu 23 ürün tescillenecek

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, coğrafi işaretlerin tescillenerek, hem Türkiye'de hem de yurt dışında yüksek katma değere dönüştüğü söyledi. 

Avrupa Birliği'nde de koruma altına alınabilen coğrafi işaretlerin tescillenmesiyle ülke ve yöre ekonomisine önemli katkılar sağladığını belirten Asan, son yıllarda Türkiye'de bu konuda önemli bir farkındalık artışı olduğunu anlattı.

"Türkiye, en fazla coğrafi işaret tesciline sahip ülkelerden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Ülkemizin sahip olduğu zenginlik, coğrafi işaret tescilleriyle koruma altına alınarak, atalarımızdan miras kalan değerlerimiz gelecek nesillerimize en kıymetli haliyle bırakılma imkanı buluyor."

Kars balı, Amasya çiçek bamyası, Mut zeytinyağı...

Asan, aralarında Kars balı, Amasya çiçek bamyası, Bursa siyah inciri, Mut zeytinyağı, Sivrihisar muska baklavasının da olduğu 23 coğrafi işarete tescil belgesi vereceklerini vurguladı.

Türkiye'de tescil edilmiş coğrafi işaretlerin AB'de hızlı tescilini sağlayıp, sayısını artırmayı amaçladıklarını söyleyen Asan, bu ürünlerin AB pazarında daha fazla yer almasını beklediklerini belirtti.

Asan, AB Komisyonu iş birliğiyle 27-28 Kasım'da TÜRKPATENT'te tören düzenleyeceklerini, bu çalışmalar sonucu Türkiye'nin milli ve kültürel değerlerinin dış pazarlarda istenilen seviyede korunmasını ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini anlattı.

"Gerçekleştirilecek etkinliklerde, ülkemizin dört bir yanına ait 23 coğrafi işaretli ürünün tescil belgesi, sahiplerine takdim edilecek. Törenle birlikte, tescilli coğrafi işaretlerin davetlilere sunulacağı bir sergi açılışı da gerçekleştirilecek."

Ürünlerin ülkede daha fazla bilinmesini sağlıyor

Asan, tören ve sergiyle coğrafi işaretli ürünlerin ülkede daha fazla bilinmesinin ve bunlara talebin artmasının amaçlandığını da anlattı.

TÜRKPATENT'in tescil belgesi vereceği ürünlerin listesi şöyle:

"Kars balı, Mut zeytinyağı, Melli inciri, Van keledoşu, Van savatlı gümüş işlemesi, Van kavutu, murtuğa, Trabzon kazaziyesi, Amasya çiçek bamyası, Sivrihisar muska baklavası, Tosya bıçkısı, Daday etli ekmeği, Pınarbaşı kara çorba, Nallıhan iğne oyası, Nallıhan örtmesi, Nazilli kar helvası, Şanlıurfa sadeyağı, Tarsus sarı ulak zeytini, Milas tepsi böreği, Bursa siyah inciri, Amasya beji mermeri, Kandıra bezi, Cennet çamuru/Kilis kaymaklı kırma künefe." AA 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.