Türkmenler İbadi'nin kararına tepkili

Türkmenler İbadi'nin kararına tepkili

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin İnsan Hakları Bakanlığını lağvetmesine tepki olarak Tuzhurmatu'nun Amirli nahiyesinde Kerkük-Bağdat karayolunu trafiğe kapatan Türkmenler, eylemlerine devam ediyor.

A+A-

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin İnsan Hakları Bakanlığını lağvetmesine tepki olarak Tuzhurmatu'nun Amirli nahiyesinde Kerkük-Bağdat karayolunu trafiğe kapatan Türkmenler, eylemlerine devam ediyor.

İbadi'nin reformlarına karşı çıkan Türkmenler, 2 gündür Kerkük-Bağdat karayolunda araç geçişine izin vermiyor.

Selahaddin Vilayeti Vali Yardımcısı Muhammet Oce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İbadi'nin reformlar çerçevesinde daha önce Türkmenlere verilen bakanlığı ve diğer makamları lağvetmesi doğru değildir. Vatandaşlar bu kararı protesto etmek için Kerkük-Bağdat karayolunu trafiğe kapattı" dedi.

Türkmenlerin taleplerinde haklı olduğunu belirten Oce, "Lağvedilen bakanlığının ve idari makamların geri verilmesi lazım. Irak'taki Türkmenlere 2003'ten bu yana bir ilgisizlik söz konusu. Talepleri dikkate alınmıyor" ifadelerini kullandı. 

Kapatılan yolun tekrar açılması için eylemcilerle temasa geçtiğini söyleyen Oce, "Hükümet yetkilileriyle de konuya ilişkin görüşme yaptım. Ancak eylemciler istekleri kabul edilene kadar yolu açmayacaklarını söylüyor" şeklinde konuştu. 

Tuzhurmatu İlçesi Güvenlik Komisyonu Üyesi Ahmed Nifus da "eylemin bir nedeninin de Haşdi Şabi'nin sorumsuz  ve başına buyruk davranışlarını protesto etmek için" olduğunu savunarak, terör örgütü DAEŞ'in Tuzhurmatu'ya yakın bölgelerde etkinlik kazanmasından sonra bir çok silahlı gücün Kerkük-Bağdat karayolunun güvenliğini sağlamaya başladığını dile getirdi.

Nıfus, şunları kaydetti: "Peşmerge ve Kerkük'ün asayiş güçlerinin dışında; Haşdi Şabi, Bedir Gücü, Horasan, Saraya Selam ve Hizbullah'a ait silahlı militanlar da bu yol ve bölgenin güvenliğini kontrol etmeye başladı. Haşdi Şabi'ye bağlı militanlar, kimseye haber vermeden kendi başlarına ev basarak arama yapıyor, gözaltına alıyor. Daha önce, böyle bir operasyon yapılmadan bize danışılmasını söyledik ve ortak kararlar aldık. Maalesef bu yapılan görüşmelerin hepsi kağıt üzerinde kaldı."

Eylemciler tarafından kapatılan yolda beklemek zorunda kalan tır ve kamyon şoförleri ise, hükümetin kısa bir süre içerisinde sorunu halletmesini istedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.