Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak

Türkmenistan, 2014'te 41 milyar dolar yatırım yapacak

Son yıllarda ekonomisindeki istikrarlı büyüme rakamları ile uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çeken Türkmenistan'da, bu yıl toplam 41 milyar ABD dolarlık yatırım yapılması hedefleniyor.

A+A-

Geçen yılı çok başarıyla tamamlayan Türkmenistan, 2014 yılına büyük hedeflerle girdi. 2014 yılında Türkmenistan’da yerli ve yabancı yatırımcıların toplam 41 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor. Sözkonusu yatırım miktarının 16 milyar dolarını yerel şirketler tarafından hayata geçirilmesi öngörülüyor.

2014 yılında Türkmenistan'da hedeflerinin arasında Aşkabat'ta yapımı devam eden Anıtlar Kompleksi'nin inşası bu sene tamamlanacak. Bunun yanı sıra Lebap ve Mari eyaletlerinde yeni elektrik santralleri, yeni elektrik hatları, Aşkabat-Türkmenbaşı, Aşkabat-Daşoğuz, Aşkabat-Farap otoyolları, 7 adet pamuk arıtma tesisi, 8 adet silon inşası, 3 adet Hayvancılık Tesisi, Kuzey-Güney demir yol hattı, Aşkabat Uluslararası Yolcu Terminali, 5 eyalette ve Aşkabat’ta 10 adet hastane, 21 sağlık merkezi, 77 adet kreş, 64 adet okul, 31 adet spor okulu, 3000 kişi kapasiteli tiyatro ve konser merkezi inşa edilecek.

Dünya pamuk üretiminde ilk 10'da yer alan Türkmenistan'da bu yıl 1,2 milyon ton pamuk ve 1,6 milyon ton buğday üretilecek. 2014 yılında 545 bin hektar alana pamuk ekimi gerçekleştirecek.

2014 yılında Türkmenistan tarihinde bir ilk de gerçekleşecek. Türkmen yönetimi, bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana geçen süre zarfında ilk defa kendi haberleşme uydusunu bu yıl uzaya fırtlatacak. Fransız Thales Space şirketi tarafından hazırlanan uydunun, ABD şirketi tarafından uzaya gönderilmesi bekleniyor.

Bu arada, geçen yıl Türk müteahhitlerinin yurtdışında en fazla iş üstlendikleri ülke Türkmenistan oldu. 10,5 milyar dolar tutarında 60 proje üstlenildi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.